Olkusz: pogrzeb śp. ks. Stefana Roguli

Data dodania: 2025.04.11

09.04.2025 w Bazylice pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu o godz. 13.00 odbyła się Msza św. pogrzebowa wieloletniego proboszcza tej parafii – śp. ks. Stefana Roguli, poprzedzona modlitwą różańcową. Modlitwę prowadził wicedziekan olkuski ks. Stanisław Parkita, dziękując Bogu za dar długoletniej pracy ks. S. Roguli i wypraszając u Boga Łaskę Miłosierdzia. Eucharystii przewodniczył Ksiądz Biskup Artur Ważny, głosząc także Słowo Boże.

Obecna była pogrążona w smutku rodzina zmarłego Księdza - wśród nich, biorący udział w koncelebrze tej Przenajświętszej Ofiary ks. Adam Koćwin. Przybyło bardzo wielu kapłanów, zwłaszcza z diecezji sosnowieckiej i kieleckiej, m.in. ks. bp Piotr Skucha, dyrektor Radia Maryja ojciec Tadeusz Rydzyk CSsR, kanclerz Kurii diecezji sosnowieckiej ks. Mariusz Karaś, ks. Henryk Chmieła – dziekan olkuski. Były Siostry Służebniczki, siostry, które opiekowały się śp. Księdzem Prałatem w Domu Księży Emerytów w Kielcach oraz siostry z różnych zgromadzeń, modlące się w jego intencji.

Udział wzięli posłowie Jacek Osuch i Łukasz Kmita, przedstawiciele władz samorządowych ze starostą olkuskim Bogumiłem Sobczykiem i burmistrzem Miasta i Gminy Olkusz Romanem Piaśnikiem na czele. Żegnali Księdza Proboszcza także licznie zgromadzeni wierni. Obecne były Poczty Sztandarowe. Uroczystość, wraz z organistą Maciejem Semlą, grającym na olkuskich organach Hansa Hummla, uświetniły muzycznie dwa Chóry Parafialne: pierwszy pod dyrekcją Jana Kućmierczyka i drugi Ks. Roberta Żwirka. Wcześniej, o godz. 9.00, pożegnano ks. S. Rogulę w Domu Księży Emerytów w Kielcach, gdzie mieszkał w ostatnim czasie.

Przed rozpoczęciem Przenajświętszej Ofiary pogrzebowej w olkuskiej Bazylice sylwetkę śp. ks. Stefana Roguli przybliżył dziekan olkuski ks. Henryk Chmieła, przedstawiając nieco dat z jego życia; powiedział m.in.: - Urodzony w 1935r w Czarncy (powiat włoszczowski – przyp.), w 1953 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Święcenia Kapłańskie przyjął 23 maja 1959 roku z rąk Księdza Biskupa Czesława Kaczmarka – męczennika systemu komunistycznego.

Po święceniach pracował jako wikariusz i katecheta w kilku parafiach, m.in. w parafii pw. św. Andrzeja w Olkuszu, w parafii Chroberz od 1974 do 1983 roku był proboszczem; następnie został proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kielcach do 27 czerwca 1985 roku. Od następnego dnia do 23 czerwca 2010 roku był proboszczem parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Następnie, po rezygnacji z urzędu proboszcza, zamieszkał przy tej Parafii, za zgodą księdza biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka.

Przez długie lata pełnił funkcję dziekana dekanatu olkuskiego, najpierw w diecezji kieleckiej, a później w sosnowieckiej. Dnia 2 grudnia 1986 r. został kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Wiślicy, a następnie kanonikiem gremialnym tejże Kapituły. 25 marca 1997 roku został mianowany kanonikiem gremialnym i prepozytem Kapituły Kolegiackiej Olkusko-Pilickiej. Pełnił funkcję wizytatora parafii dziekańskich dla wyznaczonych dekanatów. Przez dziewiętnaście lat pełnił funkcję sędziego Sądu Biskupiego diecezji sosnowieckiej.

Od 5 czerwca 2024 roku postanowił, na swoją prośbę, ze względu na stan zdrowia, zamieszkać w Domu Księży Emerytów w Kielcach. Dnia 5 kwietnia 2025 roku, po kilku tygodniach leżenia w łóżku, odszedł do Domu Ojca.

Następnie Ksiądz Dziekan przytoczył kilka zdań z testamentu śp. Księdza Prałata Stefana Roguli. M.in. zapisał on:

„Jestem wdzięczny Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu za ogrom Łask, jakimi mnie obdarzył. Za dar życia i bardzo dobrego zdrowia, za włączenie mnie do Świętego Kościoła i za wielki dar Chrystusowego Kapłaństwa. Serdecznie dziękuję Rodzicom, za przykład prostej, ale głębokiej wiary, za to, że nigdy nie dali mi złego przykładu, że ponieśli trud zrodzenia i wychowania jedenaściorga dzieci – dwoje zmarło w niemowlęctwie”. Złożył też liczne podziękowania i prosił o modlitwę. Ksiądz Dziekan dodał, iż życzeniem i serdeczną prośbą śp. Księdza Prałata było, aby w miejsce kwiatów czy wieńców złożyć ofiary z przeznaczeniem na Dom Matki i Dziecka w Sosnowcu. Zbiórkę taką przeprowadził parafialny Caritas pod kościołem i na cmentarzu.

Następnie ks. H. Chmieła wypowiedział kilka zdań jego osobistego świadectwa, podziękował za lata przyjaźni, wspólnych wyjazdów, np. na różne uroczystości, „choćby te w Toruniu, związane z rocznicą powstania Radia Maryja i poświęcenia Sanktuarium Matki Bożej Gwiazdy Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II”. – Księże Prałacie Stefanie – zakończył – spoczywaj w pokoju.

Następnie, przed Mszą św., proboszcz miejsca ks. Mieczysław Miarka poprosił kapelana Prezydenta RP Andrzeja Dudy, księdza Prałata Zbigniewa Krasa, o odczytanie Postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o pośmiertnym odznaczeniu księdza Stefana Roguli Złotym Krzyżem Zasługi i o przekazanie rodzinie Zmarłego tego odznaczenia państwowego. Postanowieniem Prezydenta RP, Ksiądz Prałat otrzymał bowiem pośmiertnie to odznaczenie „za zasługi w działalności na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego, za wieloletnią pracę duszpasterską i społeczną”. W imieniu rodziny odznaczenie odebrał syn siostrzenicy zmarłego Księdza Prałata.

Ks. Mieczysław Miarka poinformował, iż ks. Stefan Rogula został także uhonorowany przez Zarząd Województwa Małopolskiego Złotą Odznaką Honorową – Krzyżem Małopolski. Akt nadania odczytał i odznaczenie wręczył pan Ryszard Pagacz wicemarszałek Województwa Małopolskiego. W podpisie: Łukasz Smółka – marszałek Województwa Małopolskiego.

„Jesteśmy zgromadzeni na pogrzebie człowieka wiary – powiedział podczas kazania Ksiądz Biskup Artur Ważny. – Jezus powiedział do tych, którzy Mu uwierzyli… . Kiedy patrzy się na życie takiego człowieka, ono inaczej wygląda, kiedy patrzymy oczami wiary, kiedy patrzymy oczami Boga; bo tym jest wiara – sposobem patrzenia na świat, na życie, na ludzi oczami Chrystusa.”

- Myślę, że Ksiądz Prałat, ta trumna, w której leży, woła dzisiaj do nas, że: - Cieszę się, że tu jesteście, cieszę się, że mnie wspominacie, że powołujecie się na znajomość ze mną, ale chciałbym, żebyście pełnili czyny, do których zaprasza Was nasz Pan… . - Będą przychodzić różne prądy, pomysły, propozycje takie czy inne – kontynuował ks. bp A. Ważny. - Nie dajmy się na to nabrać. Niech ten człowiek – Kapłan, który leży w trumnie, który przez tyle lat pokazywał drogę tak wielu pokoleniom, będzie dla nas takim świadkiem i natchnieniem: warto być wiernym Jezusowi do końca.

Po Błogosławieństwie końcowym przemawiali: burmistrz Miasta i Gminy Olkusz R. Piaśnik oraz w imieniu wspólnoty Parafialnej pożegnała zmarłego Księdza Proboszcza pani Danuta Komuńska.

Następnie słowa podziękowań dla wszystkich, którzy zgromadzili się, by pożegnać ks. Stefana Rogulę wypowiedział ks. proboszcz Mieczysław Miarka. Dodał też: - Niech wspólna modlitwa i pamięć o Księdzu Prałacie Stefanie będzie dla nas wszystkich źródłem siły, inspiracji do dalszego życia, zgodnie z ewangelicznymi wartościami, które on tak gorliwie głosił.

Na zakończenie tej części uroczystości pogrzebowej, która miała miejsce w Bazylice, swoim świadectwem o śp. Księdzu Prałacie podzielił się jego krewny - ks. Adam Koćwin. Zauważył m.in.: - Jestem wdzięczny Bożej Opatrzności, że dane mi było wzrastać, jako małe dziecko, przy jego osobie. Jestem wdzięczny, że przez jego kapłańską posługę otrzymałem dar Chrztu Świętego, wspólnie z moją siostrą Ewą. A potem za towarzyszenie mi i całej rodzinie - mi w sposób szczególny na drodze powołania, przez dotychczasowe lata posługi kapłańskiej – że mogliśmy się, jako rodzina, budować wiarą Wujka. Kochał Kościół, Kapłaństwo, Ojczyznę.

Następnie ks. bp Artur Ważny z najbliższymi koncelebransami udał się do zakrystii. Pozostali kapłani w ornatach, w stułach pozostali na swoich miejscach. Ks. Tomasz Karaś odczytał w tym czasie intencje zamówionych za śp. Księdza Prałata Mszy Św., których było ponad 50. Nad bezpieczeństwem licznie parkujących wokół Bazyliki olkuskiej samochodów czuwała Straż Miejska i Policja.

*   *   *

Kolejna część liturgii pogrzebowej odbywała się w kościele przy trumnie zmarłego Kapłana – poprowadził ją Pasterz diecezji - po czym, po umieszczeniu trumny w karawanie, przewieziono ją na olkuski cmentarz grzebalny. Tam wyruszyła procesja od wejścia położonego obok Kaplicy cmentarnej. Procesji przewodniczył ks. bp Artur Ważny. Docierając na miejsce pochówku procesja połączyła się z osobami czekającymi już na miejscu. Ksiądz Biskup odmówił modlitwy i trumnę z ciałem Księdza Prałata Stefana Roguli spuszczono linami do grobu wspólnego kapłanów.

oprac. tekstu i zdj. Tomasz Wilczyński

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.