Ks. Tosza odebrał nagrodę Tischnera

Data dodania: 2017.04.23

Założyciel wspólnoty Betlejem w Jaworznie ks. Mirosław Tosza, a także filozof Ireneusz Ziemiński oraz publicystka Ewa Siedlecka odebrali w sobotę w Krakowie nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Wręczenie nagród odbyło się podczas gali w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej na zakończenie tegorocznych 17. Dni Tischnerowskich.

Tegorocznych laureatów wyłoniło jury w składzie: ks. Adam Boniecki (przewodniczący), Władysław Stróżewski, bp Grzegorz Ryś, Piotr M. Śliwicki, Łukasz Tischner, Karolina Wigura oraz Henryk Woźniakowski.

Nagrodę w wysokości 33 tys. zł ufundowała Grupa ERGO Hestia oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Każdy z laureatów otrzyma też statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Mariana Gromadę.

W kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata” nagrodę otrzymał ks. Mirosław Tosza za działalność na rzecz ubogich i odrzuconych. "Wspólnota Betlejem, którą współtworzy, nie tylko daje bezdomnym schronienie, ale pracuje nad ich nadzieją, pomaga odzyskać cel życia. Ks. Mirosław Tosza pokazuje piękno Kościoła, do którego zaprasza papież Franciszek" – powiedział ks. Adam Boniecki.

Ks. Mirosław Tosza w 1996 r. założył wspólnotę Betlejem, której celem jest niesienie pomocy osobom ubogim i bezdomnym. Dzięki jego staraniom udało się pozyskać dla wspólnoty i wyremontować budynek starej szkoły w Jaworznie, która od 2000 r. jest domem księdza i bezdomnych.

- Jest to dla mnie wielki honor, ale choć ta nagroda jest przyznawana personalnie to przyjmujemy ją społecznie jako wspólnota i stowarzyszenie Betlejem. Dziękuję w imieniu moich przyjaciół, bezdomnych, ubogich, naszych wolontariuszy i pracowników – mówił ks. Mirosław Tosza. Podzielił się także swoim wspomnieniem z rozmowy z ks. Tischnerem, która miała miejsce podczas egzaminu poprawkowego z filozofii. - Z tego niepozornego spotkania nauczyłem się jednej rzeczy, że czasem warto w życiu przegrać, czasem warto coś stracić, nie zdać jakiegoś egzaminu po to, by się lepiej spotkać. Nasza wspólnota tworzy się wokół osób, które nie zdały w życiu niejednego egzaminu, poważniejszego niż te na studiach, ponieważ z odpowiedzialności, ojcostwa, życia rodzinnego – mówił ks. Tosza. - Wydawać by się mogło, że dla tych ludzi powinna to być wspólnota frustracji i pesymizmu, ale tak nie jest. Jesteśmy wspólnotą nadziei i z tego się bardzo cieszymy. Dziękuję ks. prof. Tischnerowi za jego pracę nad nadzieją i wszystkim, którzy dbają o jego dziedzictwo – podkreślił kapłan.

Nagroda jest przyznawana od 2001 r. dla uczczenia ks. prof. Józefa Tischnera. Została ustanowiona, aby promować w Polsce style myślenia i postawy łączące w sobie intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na "twarz drugiego".

Wśród dotychczasowych laureatów są między innymi: Barbara Skarga, s. Małgorzata Chmielewska, Janina Ochojska, Jan Nowak-Jeziorański, ks. Michał Heller, Wojciech Jagielski, o. Wacław Hryniewicz, Jerzy Sosnowski, Jerzy Szacki, Paweł Śpiewak.

Ks. prof. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, duszpasterzem, jednym z najwybitniejszych współczesnych europejskich filozofów chrześcijańskich. Był też jedną z najciekawszych postaci polskiego życia intelektualnego w drugiej połowie XX wieku, komentatorem naszej rzeczywistości: bezlitosnym w polemikach, a jednocześnie otwartym na różnorodność opinii i przekonań.

Jako filozof interesował się przede wszystkim problemami istnienia i teorii wartości, ale nie stronił od publicystyki, starając się dotrzeć swoimi przemyśleniami o Polsce, chrześcijaństwie i Kościele do jak najszerszego grona odbiorców. Był postacią bardzo popularną, obecną w mediach. Przez lata publikował w "Tygodniku Powszechnym" i "Znaku".

Zmarł w Krakowie 28 czerwca 2000 r. w wieku 69 lat. Został pochowany w Łopusznej, skąd pochodził.

za: KAI

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.