Poetycka i malarska przestroga przed grzechem

Data dodania: 2017.04.05

O grzechach i pracy nad nimi najwięcej mogłyby nam powiedzieć konfesjonały – zwłaszcza teraz, przed Świętami, kiedy w czasie parafialnych rekolekcji czy akcji takich jak "Noc konfesjonałów" przeżywają oblężenie. Jednak skąd bierze się grzech? Dlaczego tak głęboko zakorzeniony jest w naszych skłonnościach? Odpowiedzi, dzięki pochodzącym od Boga talentom, dostarczają nam artyści, m.in. ci, którzy biorą udział w ogólnopolskim konkursie poetycko-malarskim"7 grzechów głównych". Właśnie zakończyła się jego dziewiąta edycja. 5 kwietnia najlepsi młodzi i starsi poeci i plastycy odebrali nagrody, wręczane m.in. przez Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. Warto zapoznać się z ich pracami i obejrzeć prezentowaną z tyłu budynku Pałacu Kultury Zagłębia wystawę – to swoiste rekolekcje i okazja do pogłębienia wiedzy, motywującej do pracy nad sobą. Przypomniał o tym także Ksiądz Biskup: "Nie wolno nam pozostać na obserwacji, trzeba przejść do czynów – ze złem walczyć i rozkrzewiać dobro".

Do konkursu poetyckiego jury (prof. dr hab. Bernadeta Niesporek-Szamburska z zespołem pracowników naukowych UŚ oraz Maciej Szczawiński - redaktor Polskie Radio Katowice) zakwalifikowało 53 uczestników i 80 wierszy. W najmłodszej kategorii 10-14 lat I miejsce zajęła Anna Chybalska z Sosnowca, II – Mateusz Cieślikiewicz z Dąbrowy Górniczej, a III – Aleksandra Żółwińska ze Starogardu. W kategorii osób od 15 do 20 lat najlepsza była Aleksandra Guja z Jaworzna, tuż za nią na podium uplasowała się Julia Juszczyk z Sosnowca, a III miejsce zajęła Sara Bagińska z Dąbrowy Górniczej. Wśród osób dorosłych I miejsce zajęła Prakseda Noszczyk z Myszkowa, II – Daria Dziedzic z Dąbrowy Górniczej, a III – Małgorzata Borowiec z Radomia. Wyróżnienia zdobyli (wszystkie kategorie): Agata Dudek, Agata Piniecka, Dominika Krajniewska, Emilia Jaraczewska, Julia Halaba, Julia Gondorek, Dominika Lewicka-Klucznik, Wanda Bigaj i Jan Mienciuk.

Kategorię plastyczną podzielono w tym roku na dwa działy – grafikę i malarstwo. Wśród grafików jury (prof. UŚ dr hab. Urszula Szuścik, dr Adam Rokowski z Akademii Jana Długosza w Częstochowie, Bartek Gawlik oraz ks. Tomasz Zmarzły) jako najlepszego wybrało Kajetana Kajetan Karczewskiego z Poznania, II miejsce zajął Igor Warykiewicz z Dąbrowy Górniczej, a miejsce III przypadło w udziale reprezentantce tego samego miasta, Jagodzie Cerkiewnik. Wyróżnienie otrzymał Tomasz Kordyaczny. Wśród wyróżnionych w kategorii plastyka znaleźli się (ze wszystkich grup wiekowych): Oliwia Krok, Julia Wiśniewska, Zuzanna Fornal, Gabriela Nadra, Franciszek Kułakowski, Filip Wieczorek, Alicja Swoboda, Laura Łotocka, Zofia Wantoch Rekowska, Amelia Kamińska, Mateusz Gajos, Piotr Liszka, Igor Ozimek, Zuzanna Wilkołazka, Miron Misure, Jakub Komandera, Maja Misztal, Aleksandra Wrembel, Julia Stokłosa, Paulina Mazurek, Ewelina Strzemińska, Alicja Staniek, Mateusz Wolniaczyk, Agata Opalewska, Zuzanna Ogłódek, Justyna Stolarczyk, Agnieszka Leonowicz.

Wśród najmłodszych uczestników (6-8 lat) I miejsce zdobyła Malwina Strzemińska z Dąbrowy Górniczej, miejsce II - Lena Oleśniewicz z Gorzowa, zaś III Monika Pieprzowska z Zamościa. Wyniki kategorii 9-14 otwiera I miejsce dla Jagody Stangrett, II miejsce zajęła Maja Marczyk, zaś III - Patrycja Wojtas – wszystkie trzy z Dąbrowy Górniczej.

W kategorii 15-25 lat kolejne trzy miejsca zdobyły odpowiednio Maja Kuczyńska ze Szczecina, Julia Derybowska z Góraszki oraz Piotr Trusik z Marek.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.