Koloratką po oczach - zakończenie

Data dodania: 2016.05.24

To już ostatnia część cyklu "Koloratką po oczach". Zgodnie z obietnicą z początku na dole dostępny jest adres e-mail, pod którym można się skontaktować z autorem. Dziś przeczytamy o modlitwie Ojcze nasz oraz słowo wdzięczności.

Czy rozumiesz słowa Modlitwy Pańskiej? Czy wiesz co mówisz, gdy w trakcie pacierza, modlitwy własnej lub Eucharystii wypowiadasz znaną modlitwę Ojcze nasz? Oczywiście, komentarz do każdej prośby w tej wspaniałej, Boskiej modlitwie potrzebuje innego cyklu artykułów. Ale spróbuj przejść ze mną kawałek tej drogi już teraz. Zrozumiesz jedną prośbę i Twoje przeżywanie jej będzie zupełnie odmienne. No to ruszajmy!

"Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj". Piękna prośba. Jednocześnie bardzo wymagająca. W pierwszym rzędzie rozumiemy ją jako prośbę o pokarm duchowy. Chcemy Jezusa! Chcemy, żeby Go nie zabrakło między nami! Bo przecież On jest Chlebem dającym życie wieczne. Prosząc o to, prosisz o nieśmiertelność. I otrzymując Jezusa na każdej Eucharystii, stajesz się nieśmiertelny! Do zobaczenia w wieczności!

Jest to najważniejszy aspekt, który często jest pomijany. Ale hej! Przecież ta prośba ma także charakter dosłowny. Kiedy się modlisz tą wspaniałą prośbą, zwróć uwagę, że pokazujesz Bogu swoją współpracę z Nim i zależność od Niego. Chleb jest złożony z pracy człowieka i daru Boga. To wszystko sprawia, że modlisz się o współpracę z Bogiem. Uczysz się w tej modlitwie umiejętności współpracowania z Nim! Bóg i Ty robicie świetną robotę!

Kolejna sprawa. Chleb oznacza w tej modlitwie wszystko, co jest konieczne do życia, bo chleb jest symbolem życia. Jak to rozumieć? Czy potrzebujesz czegoś bardziej niż chleba? Oczywiście! Tlen, woda, Słońce itd. Czy wiedziałeś, że ciągle prosisz o tlen? Bez niego nie da się żyć! Tutaj wychodzi kolejna sprawa: wdzięczność. Mało kto dziękuje Bogu za tlen, za ciało, za światło, za wodę. Jeżeli przestajesz być wdzięczny, to nie dostrzegasz darów i relacja z Bogiem zaczyna słabnąć. Bądź wdzięczny w trakcie tej modlitwy!

A myślałeś o tym, że ta prośba, to prośba o pracę??? Naprawdę!!! Posiadanie pracy jest konieczne do zapewnienia bytu sobie i rodzinie. Więc jest to kolejna sprawa, która tak często jest niedostrzegana i nieuświadomiona w tej modlitwie.

Jeszcze ważniejsze jest słowo: "naszego". Chleb, praca, tlen, lekarstwo, Słońce, jest konieczne dla każdego. Ta modlitwa ma uzmysłowić Tobie konieczność bycia odpowiedzialnym względem Twoich braci w świecie. Tą modlitwą obejmujesz wszystkich, których nie stać na chleb, którzy nie mogą pójść do lekarza, którzy nie mają pracy. Tak to ustawił Bóg i nie można o tym zapominać!

Jest wiele, wiele, wiele aspektów, które można poruszyć, aby pokazać bogactwo tylko tej jednej prośby. Boska modlitwa! Tak kazał nam się modlić Jezus! Piszę o tym do Ciebie, abyś nie słuchał tych, którzy modlitwę Ojcze Nasz uznają za zwykły pacierz do odklepania. Ta modlitwa ma taką siłę, że w pierwszych wiekach chrześcijaństwa uważano, że odmówienie jej gładzi grzechy powszednie! Taka potęga! Samo mówienie do Boga tą modlitwą było czymś świętym dla pierwszych chrześcijan. Dlatego tę modlitwę słyszał dorosły po raz pierwszy, gdy przyjmował chrzest! W dodatku na ucho! Miał strzec tej tajemnicy, jako najpiękniejszego skarbu dostępnego dla ochrzczonych.

Zasłuchaj się w nią! Zachęcam Cię, żebyś modlił się nią tak, jak chciał Jezus! Skup się, zasłuchaj w Ducha, który Cię poprowadzi tą modlitwą, a dojdziesz do prawdziwego kontaktu z Bogiem! On chce, abyś Go prosił, bo chce dać Ci wszystko!

 

Jako autor cyklu "Koloratką po oczach" chcę podziękować Tobie za wspólne przejście drogi, którą prowadził nas Bóg. Mam nadzieję, że ten i poprzednie artykuły pomogły Ci, natchnęły Cię, poprowadziły do osobistego spotkania z Bogiem. Jeśli masz ochotę, to tak jak wspomniałem na początku, możesz do mnie napisać. Możesz napisać cokolwiek, zwykłe "dziękuję" lub podać jakąś myśl, inspiracje. Jeżeli Bóg pozwoli, a Ty napiszesz, że warto zrobić kolejny cykl, to rozpoczniemy inną wędrówkę, której celem będzie jeszcze głębsze wtajemniczenie w naszą wiarę. Ona jest wielkim bogactwem, które cały czas musi być odkrywane!!! DZIĘKUJĘ!!!

Adres e-mail autora: kacgap1@gmail.com

kl. Kacper Górski

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.