Biskup Kaszak na zjeździe liderów Spotkań Małżeńskich

Data dodania: 2020.09.21

Krajowy Zjazd liderów "Spotkań Małżeńskich" zakończył się w niedzielę w Trzebini koło Krakowa. Od piątku wieczorem do niedzielnego popołudnia ok. 100 uczestników dzieliło się doświadczeniami kierowania ośrodkami tak, aby dbać o duchowość i charyzmat Ruchu, budować wspólnotę animatorów, a zarazem skutecznie realizować misję Spotkań Małżeńskich. W zjeździe uczestniczył również Zarząd Krakowy oraz Irena i Jerzy Grzybowscy, założyciele ruchu. Gospodarzem tegorocznego zjazdu był Ośrodek Spotkań Małżeńskich w Jaworznie. Niedzielnej Mszy św. dla uczestników spotkania przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

- Naszą radością jest, że wciąż przybywa animatorów, którym „chce się chcieć” poświęcić swój czas innym małżeństwom, aby te ocaliły swoją miłość i wzrastały w niej przez stosowanie zasad dialogu – pierwszeństwa słuchania przed mówieniem, rozumienia przed ocenianiem i dzielenia się przed dyskutowaniem, a nade wszystko gotowości przebaczania. Dialog małżeński prowadzony według tych zasad przenosi się na relacje z dziećmi, krewnymi a także współpracownikami czy interesantami i stopniowo staje się drogą życia, a małżonkowie – ludźmi dialogu. W dzisiejszych czasach to umiejętność rzadka zarówno w rodzinach jak i w przestrzeni publicznej mimo, że słowo dialog bywa odmieniane przez wszystkie przypadki – powiedział KAI Andrzej Kędziorski, animator Spotkań Małżeńskich z Jaworzna.

Mottem zjazdu były słowa z listu św. Pawła: "Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia" [Flp 4,13].

Spotkania Małżeńskie od ponad 40 lat oferują małżeństwom pomoc w pogłębianiu więzi wzajemnej małżonków oraz przezwyciężaniu trudności i kryzysów w relacjach. Dokonuje się to poprzez praktykę dialogu podczas weekendowych rekolekcji oraz poprzez spotkania porekolekcyjne. Spotkania Małżeńskie prowadzą także przygotowanie do sakramentu małżeństwa w formie tzw. Wieczorów dla Zakochanych, a także rekolekcje dla powtórnych związków po rozwodzie. Stowarzyszenie, które powstało w Polsce liczy obecnie 29 ośrodków krajowych oraz kilkadziesiąt ośrodków działających poza granicami, głównie w Europie środkowo-wschodniej. Od kilku lat nowe ośrodki powstają także wśród Polonii w krajach Europy Zachodniej i USA.

Tekst: KAI
FOTO: Facebook Spotkań Małżeńskich