Diecezja podpisała umowę z NFOŚiGW

Data dodania: 2021.03.27

W obecności i Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki i bp. Grzegorza Kaszak 26 marca 2021 r. w budynku Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Warszawie podpisano umowę między Diecezją Sosnowiecką a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację projektu termomodernizacji i przebudowy należącego do Diecezji Sosnowieckiej Domu Rekolekcyjnego w Czeladzi.

Ze strony NFOŚiGW umowę podpisał wiceprezes Artur Michalski a ze strony Diecezji - ekonom ks. Paweł Rozpiątkowski. Przedstawiciele NFOŚiGW podkreślili wysoką jakość wniosku złożonego przez Diecezję Sosnowiecką.

Dzięki umowie Diecezja zyska środki na kontynowanie prac przy termomodernizacji czeladzkiego obiektu - szczególnie przy mniejszym budynku i budowie instalacji OZE - oraz uzyska refundację już poniesionych kosztów na działania o charakterze termomodernizacyjnym, które w latach 2019 i 2020 wykonano w zabytkowym budynku głównym.

.

Po realizacji projektu, dzięki m.in. termomodernizacji, mechanicznej wentylacji z rekuperacją ciepła, dociepleniu kondygnacji i zastosowaniu OZE w obydwu obiektach o ok. 80% zmniejszy się zużycie tzw. nieodnawialnej energii pierwotnej tzw. energii brudnej czyli np. pochodzącej z węgla czy gazu, a instalacje OZE  rocznie będą produkowały ponad 150 mwh  „czystej energii”.

Dodatkowo o ponad 80% zmniejszy się zużycie tzw. energii końcowej czyli całej energii – ciepła woda, ogrzewanie, energia elektryczna - której budynek do tej pory  potrzebował. W sposób oczywisty przełoży się to na czystsze powietrze poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (budynek mniejszy jako tzw. półpasywny nie będzie w ogóle przyczyną emisji CO2)  oraz zmniejszą się znacznie koszty eksploatacji obiektu.

Prace przy realizacji projektu zakończą się w drugim kwartale 2022 r.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.