W Katedrze odbyła się Msza Krzyżma

Data dodania: 2021.04.01

- Oto kapłańskie zadanie dla nas: nikogo nie opuszczać, nikogo nie zostawiać, iść do ludzi. Pasterz musi pachnieć owcami - mówił bp Grzegorz Kaszak w czasie Mszy Krzyżma w Sosnowcu. W czasie tej liturgii biskup tradycyjnie błogosławił olej chorych używany do sakramentu namaszczenia chorych, oraz konsekrował krzyżmo do namaszczania w trakcie chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i przy konsekracji kościołów i ołtarzy.

W czasie homilii ordynariusz sosnowiecki, zauważył, że sytuacja powołaniowa diecezji jest bardzo poważna. W minionym roku zmarło 12 kapłanów, natomiast w seminarium na wszystkich latach studiów łącznie jest 14 kleryków.

- Może warto uderzyć się w piersi i zadać sobie pytanie: Jak jest chociażby z moją modlitwą? Jak wygląda sztafeta powołań w diecezji? Czy przywiozłem młodych na różnego rodzaju spotkania organizowane w naszym seminarium?

Jak towarzyszę temu młodemu człowiekowi, kiedy widzę, że być może ma powołanie? Czy go umacniam, żeby się nie lękał? Żeby nie poszedł za głosem świata, który nas, księży, ciągle krytykuje? Żeby miał odwagę. Żeby także potrafił odpowiedzieć, kiedy usłyszy „Pójdź za mną” - mówił bp Grzegorz Kaszak zaznaczając, że konieczne jest tworzenie warunków do rozeznawania powołania, oraz aktywność w inicjatywach duszpasterskich takich, jak np. dni skupienia.

W czasie Mszy Krzyżma prezbiterium diecezji sosnowieckiej odnowiło swoje przyrzeczenia kapłańskie, uświadamiając sobie na nowo zobowiązania wynikające z przyjętych święceń kapłańskich.

- W rocznicę dnia, w którym Chrystus dał udział w swoim kapłaństwie Apostołom i nam, pytam każdego z was: Czy chcesz odnowić przyrzeczenia złożone w dniu święceń wobec biskupa i świętego ludu Bożego? - pytał Biskup.

Wielki Czwartek to także dzień, kiedy swoje nominacje odbierają nowi kanonicy. W tym roku kapituła kolegiacka olkusko-pilicka otrzymała nowego kanonika gremialnego, którym został ks. Andrzej Bil, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Jangrocie. Jaworznicka kapituła kolegiacka poszerzyła się o ks. Jarosława Piekarza, proboszcza i budowniczego parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łazach. Natomiast do sosnowieckiej kapituły katedralnej dołączyli kolejni kanonicy honorowi, którymi zostali:

- ks. Zbigniew Bigaj, proboszcz parafii św. Mateusza Apostoła w Czeladzi,
- ks. Wojciech Kowalski, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie i wieloletni wicerektor Sosnowieckiego Seminarium Duchownego
- ks. Andrzej Jasiński, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu

Nowym kanonikiem remialnym kapituły katedralnej został ks. Bronisław Chaładyn, proboszcz i budowniczy parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Dąbrowie Górniczej.

Polski episkopat skierował do kapłanów w tym roku specjalny list na Wielki Czwartek. Za ten list - na ręce sosnowieckiego biskupa - składał podziękowanie ks. Tomasz Folga, dyrektor Caritas naszej diecezji. Uczynił to w imieniu wszystkich kapłanów.

- Stawianie siebie w centrum celebracji liturgii stoi w sprzeczności z tożsamością kapłańską. W obecnym czasie jeszcze bardziej rozpoznajemy potrzebę odnowienia świadomości, żeby my, jako kapłani nie celebrujemy liturgii dla ludu, ale z ludem.

Lud nam powierzony chce widzieć w naszym posługiwaniu odbicie Chrystusa. I ma do tego prawo. Księże Biskupie, dziękujemy za otwarte kościoły, za zaufanie w roztropność twoich kapłanów,  za wszystkie celebry, posługi, za okazaną pasterską miłość, która przezwycięża lęk - mówił ks. Folga.

Po Mszy Krzyżma księża wraz z biskupami udali się na grób pierwszego biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB, gdzie po modlitwie za jego duszę tradycyjnie złoż ono znicz symbolizujący modlitewną pamięć o zmarłym.

Msza Krzyżma zakończyła okres Wielkiego Postu.

Mikołaj Wójtowicz