Targoszyce: poświęcenie polichromii

Data dodania: 2021.04.04

- Zmartwychwstanie jest dla nas najlepszym dowodem na to, że Jezus jest Panem życia i śmierci, że śmierć nie ma nad nim władzy – powiedział bp Grzegorz Kaszak w czasie wielkanocnej sumy, sprawowanej w parafii pw. św. Mikołaja w Targoszycach.

Na początku świątecznej Eucharystii, sosnowieckiego ordynariusza powitał miejscowy proboszcz – ks. Janusz Rakoczy. Podziękował Biskupowi za jego obecność nie tylko na wielkanocnej Mszy, ale także na innych wydarzeniach parafialnych.

Bp Kaszak w homilii zwrócił uwagę na interesujący szczegół dotyczący niezwykłych „właściwości” ciała Zmartwychwstałego:

- Prawdą jest, że ciało Jezusa po Zmartwychwstaniu, było inne. To także mówi coś i o nas: że po zmartwychwstaniu również i nasze ciała będą inne. Jezus potrafił wejść do Wieczernika mimo zamkniętych drzwi, Ewangelia bardzo mocno to podkreśla. Na tym swoim niezwykłym ciele Jezus wciąż nosił rany: na dłoniach, stopach i w boku. Były takie sytuacje, w których nawet ludzie z najbliższego otoczenia nie potrafili Go rozpoznać; wystarczy przypomnieć sobie uczniów idących do Emaus.zauważył bp Kaszak.

W dalszej części swojego rozważania kaznodzieja zaznaczył, że Chrystus jest Bogiem Wszechmogącym, a więc nikt i nic nie może go pokonać. Stąd obecne działanie Szatana zakończy się w momencie Paruzji:

- Szatan wie, że wraz z powtórnym przyjściem naszego Pana Jezusa Chrystusa, jego władza zostanie całkowicie zniweczona. Szatan wie, że zostało mu już mało czasu i dlatego tak intensywnie działa. I może stąd właśnie dzisiaj jest tak wiele nieszczęścia na tym świecie.tłumaczył bp Grzegorz.

Szczególną okazją do sprawowania Mszy św. i wygłoszenia homilii w parafii św. Mikołaja w Targoszycach stało się ukończenie prac przy malowaniu nowej polichromii w prezbiterium kościoła. Malatura, sfinansowana w całości z ofiar wiernych i bez udziału środków zewnętrznych, przedstawia Pana Jezusa wraz z dwunastoma Apostołami.

tekst: Ks. Przemysław Lech
foto: Piotr Lorenc