Już wkrótce święcenia diakonatu

Data dodania: 2021.05.09

Kl. Maciej Byrczek, kl. Kacper Goncerz, kl. Mateusz Stanek - to trzech seminarzystów z naszej diecezji, którzy w najbliższą sobotę przyjmą z rąk bp. Grzegorza Kaszak święcenia diakonatu.

Przyszli diakoni w tym tygodniu przeżywają swoje rekolekcje w ciszy, przygotowujące ich do dnia, w którym, po prawie 5 latach formacji duchowo-intelektualnej, otrzymają pierwsze święcenia.

Diakon to najniższy stopień sakramentu święceń (dwa wyższe stopnie to prezbiter - czyli "zwykły ksiądz" - oraz biskup). Nauka katolicka, wyrażona w liturgii, Urząd Nauczycielski i stała praktyka Kościoła uznają, że istnieją dwa stopnie uczestniczenia w kapłaństwie Chrystusa: episkopat i prezbiterat. Diakonat jest przeznaczony do pomocy im i służenia. Dlatego pojęcie sacerdos - kapłan - oznacza obecnie jedynie biskupów i prezbiterów, a nie diakonów.

Nauka katolicka przyjmuje jednak, że zarówno dwa stopnie uczestniczenia w kapłaństwie (episkopat i prezbiterat), jak i stopień służby (diakonat), są udzielane za pośrednictwem aktu sakramentalnego nazywanego "święceniami", to znaczy przez sakrament święceń. Diakonat jest zazwyczaj przygotowaniem do przyjęcia następnego stopnia święceń.

Diakoni mają rozmaite zadania, służące kapłanom: asystowanie biskupowi i kapłanowi w czasie funkcji liturgicznych, udzielanie chrztu, rozdawanie Komunii świętej, czytanie Ewangelii, przewodniczenie nabożeństwom (ale nie Eucharystii), sprawowanie sakramentaliów, asystowanie i błogosławienie małżeństwa w imieniu Kościoła na podstawie delegacji biskupa lub proboszcza, prowadzenie pogrzebu, zajmowanie się w imieniu Kościoła dziełami miłosierdzia i administracją oraz akcją społecznej pomocy.

Diakonów można rozpoznać po stroju przez nich noszonym podczas odprawianej liturgii - zamiast ornatu mogą nosić dalmatykę (jest nieco krótsza) albo albę ze stułą przewieszoną przez lewe ramię i spiętą u dołu.

Módlmy się w tych dniach za naszych kandydatów do święceń diakonatu, aby przyjęli je z ufnością i hojnością serca. Liturgia święceń odbędzie się w parafii pw. Świętej Trójcy w Braciejówce (dekanat: Olkusz), 15 maja o godz. 10:00.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.