Kalwaria: Diecezjalna Pielgrzymka ósmoklasistów

Data dodania: 2021.10.05

850 uczniów klas VIII z diecezji sosnowieckiej pielgrzymowało 5 października do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Głównym punktem wydarzenia była Msza święta w Bazylice pod przewodnictwem bp Grzegorza Kaszaka.

Razem z młodzieżą do Matki Bożej Kalwaryjskiej przybyli duszpasterze, katecheci, nauczyciele i dyrektorzy szkół. Słowo powitania do pątników skierował kustosz Sanktuarium – o. Gracjan Kubica OFM:

- Witam serdecznie zebraną tutaj młodzież. Wasza tak liczna obecność odmłodziła dziś mury tej Bazyliki. Ale jest on także świadectwem wiary, które dajecie. Nie bójcie się dawać tego świadectwa. Zaufajcie Chrystusowi. On was dziś tutaj przyprowadził, abyście wzmocnili swoją wiarę – powiedział o. Kubica.

Bp Kaszak w homilii nawiązał do osoby św. Jana Pawła II, który często nawiedzał kalwaryjskie Sanktuarium jako biskup i kardynał krakowski:

- Kiedy w 1979 r. św. Jan Paweł II nawiedził Kalwarię Zebrzydowską, zdradził, że kiedy jako biskup musiał rozwiązywać trudne sprawy, chętnie przyjeżdżał na kalwaryjskie dróżki Pana Jezusa. I jego problemy właśnie tu znajdowały często swoje rozwiązanie. Nie zwoływał w Krakowie mądrych ludzi, aby mu doradzali, co ma robić. On, tak jak dziś wy to czynicie, przyjeżdżał właśnie tu, na całe godziny modlitwy.

- Co chce nam przez to powiedzieć dziś św. Jan Paweł II? Młody człowieku, nie licz na własne siły. Sam sobie nie poradzisz. Nie tylko wy młodzi, ale i my dorośli – sami nie dajemy rady. Potrzebujemy pomocy z Nieba, poprzez Maryję. Znajdź sobie dziś w tym Sanktuarium jakiś kącik i porozmawiaj z Matką Bożą. Opowiedz jej o swoich trudnościach i o łzach, które być może po kryjomu wylewasz – zachęcał ósmoklasistów bp Kaszak.

Po błogosławieństwie końcowym bp Grzegorz, koncelebransi oraz przedstawiciele młodzieży udali się pod łaskami słynący obraz Pani Kalwaryjskiej, której zawierzono wszystkich młodych naszej diecezji.

W tegorocznej edycji Diecezjalnej Pielgrzymki Klas VIII do Kalwarii Zebrzydowskiej wzięły udział grupy z 29 szkół z terenu diecezji sosnowieckiej. Pielgrzymka została zorganizowana po raz ósmy.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech