Watykan: trwa wizyta 'Ad limina' polskich biskupów

Data dodania: 2021.10.21

- Kościół otrzymał w sposób piękny i godny dwóch nowych błogosławionych na te czasy i w tych czasach, po to, by byli naszymi przewodnikami – powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, w homilii Mszy św. sprawowanej w Bazylice Matki Bożej Większej w ramach wizyty ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów, wśród których znajduje się także bp Grzegorz Kaszak.

Odwołując się do Patrona dnia, św. Jana Kantego, kard. Nycz zauważył, że jest on patronem młodzieży. „Jakiż byłby Kościół i będzie Kościół jeżeli zabrakłoby w nim młodego pokolenia, które jest jakby trzonem tego Kościoła i jego źrenicą oka, czyli jego spojrzeniem w przyszłość” – stwierdził.

Kard. Nycz przypomniał, że właśnie w Bazylice Matki Bożej Większej, 22 listopada 1964 roku, obecny był wraz z kard. Wojtyłą i papieżem Pawłem VI, na zakończenie III sesji Soboru, bł. kard. Stefan Wyszyński. „Przyszli tu do tego kościoła podziękować Panu Bogu za to, że Kościół ogłosił Maryję Matką Kościoła” – zauważył.

- Jesteśmy tutaj przed obrazem Salus Populi Romani także po to, aby się wpatrzeć w to Soli Deo per Mariam. Soli Deo – tak jak to mawiał ks. Prymas – per Mariam dodawał dopiero później, żeby pokazać ten kierunek chrystologiczny i eklezjologiczny kultu maryjnego, który jest nam wszystkim tak bardzo bliski i chcemy, by był nam bliski, tak jak był bliski tym dwóm wielkim Polakom, za których beatyfikację i kanonizację nieustannie Panu Bogu dziękujemy – podkreślił kard. Nycz.

Dodał, że za wstawiennictwem św. Jana Kantego i przez pośrednictwo Matki Bożej „powierzamy Panu Bogu młodzież, gdyż wiemy, jak wiele dzisiaj świat, nie tylko Polska, ale Polska może w sposób szczególny, ma problemów i trudności z wychowaniem i utrzymaniem w Kościele i przy Kościele młodego pokolenia” – zaznaczył.

W czasie wizyty Ad limina Apostolorum bp Grzegorz Kaszak wraz z innymi biskupami sprawował Msze święte w Bazylice Matki Bożej Większej, św. Jana na Lateranie oraz św. Piotra - przy grobie św. Jana Pawła II. Sosnowiecki ordynariusz wziął także udział m.in. w spotkaniu zorganizowanym przez watykańską Dykasterię ds. Komunikacji.

zdjęcia: Biuro Prasowe KEP