Sosnowiec-Klimontów: odpust parafialny

Data dodania: 2021.11.21

- Człowiek jest podległy Panu Bogu. Pan Jezus powiedział do siostry Faustyny: „Ja nie znam nakazu, ani potrzeby”. Nakazywać może silniejszy. To znaczy, nikt nie jest potężniejszy od Pana Boga - mówił bp Grzegorz Kaszak w czasie odpustu w parafii pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Sosnowcu-Klimontowie.

- Kościół nazywa Naszego Pana Jezusa Chrystusa Królem Wszechświata. W ten sposób chce nam ukazać, że nasz los, los tego świata, a także choćby odległych gwiazd - to wszystko zależy od Boga, a nic i nikt nie może się Jemu przeciwstawić - mówił bp Grzegorz Kaszak podkreślając, że Pan Bóg panuje także nad siłami przyrody. Siły te, potężniejsze od człowieka, nauki i techniki nie zostały jak dotąd przez człowieka ujarzmione.

Jako przykład sosnowiecki ordynariusz przywołał wichury i tornada pozbawiające człowieka dorobku życia oraz burzę na jeziorze, kiedy Chrystus spał w łodzi. W czasie ewangelicznej burzy na jeziorze Jezus mając władzę nad burzą uciszył ją jednym słowem.

Następnie bp Kaszak zadał pytanie o pochodzenie zła na świecie. Jak zaznaczył, Pan Bóg stwarzając człowieka nie stworzył niewolnika, ale człowieka obdarzonego wolnością - zdolnego do wyboru między dobrem i złem.

- Kiedyś spotkałem  młodego chłopaka, który miał pretensje do Pana Boga o śmierć dziadka. Dziadek był już bardzo sędziwy, ale widać, relacje między nimi były bardzo dobre. Ja mówię: Zauważ, że Pan Bóg człowieka stworzył nieśmiertelnym. Skąd się wzięła śmierć, cierpienia, choroby? Stąd, że człowiek, pierwsi rodzice źle użyli swojej wolności. Zbuntowali się przeciwko Panu Bogu. Ziemia przeklęła człowieka. Mówię mu: Na początku nie tak było. Jeżeli masz pretensje, że jest śmierć na świecie, to miej pretensje do pierwszych rodziców, do człowieka – mówił sosnowiecki ordynariusz. Jak zaznaczył na koniec, Pan Bóg będzie rozliczał z używania wolności.

Uroczystość Chrystusa Króla do liturgii wprowadził papież Pius XI encykliką Quas Primas z w 1925 r. Nakazał wówczas, aby w tym dniu w kościołach po niedzielnej sumie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówić litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu.