Ks. Paweł Nowak mianowany Misjonarzem Miłosierdzia

Data dodania: 2021.11.27

W sobotę 27 listopada w Domu Biskupim przy Katedrze w Sosnowcu bp Grzegorz Kaszak wręczył penitencjarzowi diecezjalnemu - ks. Pawłowi Nowakowi - dekret Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji (Watykan), ustanawiający go Misjonarzem Miłosierdzia.

W związku z licznymi świadectwami łask otrzymanych w Nadzwyczajnym Roku Świętym (Rok Miłosierdzia 2015/2016) za pośrednictwem posługi ustanowionych wówczas Misjonarzy Miłosierdzia, papież Franciszek zdecydował się podtrzymać ich misję i zadania "usque aliter provideatur" (łac. aż inaczej będzie zarządzone).

Dekret potwierdzający ks. Pawła Nowaka na stanowisku Misjonarza Miłosierdzia zawiera również specjalne uprawnienia, które będą mu przysługiwać w czasie sprawowania sakramentu pokuty. Dotyczą one rozgrzeszania grzechów, które w zwykłych okolicznościach są zarezerwowane jedynie Stolicy Apostolskiej.

Ks. Nowak będzie mógł również rozgrzeszać z cenzur (tj. kar przewidzianych przez prawo kanoniczne), które w wyniku takich grzechów penitent na siebie zaciąga.

Grzechami zarezerwowanymi Stolicy Apostolskiej oraz Misjonarzom Miłosierdzia są najcięższe przestępstwa:

- profanacja Najświętszego Sakramentu poprzez zabranie lub przechowywanie postaci konsekrowanych w celach świętokradczych
- przemoc fizyczna wobec Ojca Świętego
- rozgrzeszanie wspólnika w grzechu przeciwko VI przykazaniu Dekalogu
- bezpośrednia zdrada tajemnicy spowiedzi przez spowiednika
- nagrywanie i/lub rozpowszechnianie za pośrednictwem środków komunikacji treści Sakramentu Spowiedzi, tak rzeczywistego jak i pozorowanego

Razem z dekretem ks. Paweł Nowak otrzymał z Watykanu fioletową stułę, która w symboliczny sposób podkreśla istotę jego misji - pełne miłosierdzia sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania.

Posługa Misjonarza Miłosierdzia jest ograniczona tylko do forum wewnętrznego objętego tajemnicą sakramentalną.

Ks. Paweł Nowak został wyświęcony 18 maja 1986 przez abp. Stanisława Nowaka, ówczesnego biskupa częstochowskiego. Po powstaniu Diecezji Sosnowieckiej został mianowany przez bp. Adama Śmigielskiego SDB ojcem duchownym Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie, którą to posługę pełnił w latach 1994-2009. W sierpniu 2009 roku decyzją bp. Grzegorza Kaszaka został ustanowiony kanonikiem penitencjarzem diecezjalnym z misją utworzenia Stałego Konfesjonału Diecezji Sosnowieckiej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu.

Stały Konfesjonał działa już 12 lat i stał się dobrze znanym miejscem w diecezji, w którym od poniedziałku do soboty od 8:00 do 12:30 oraz od 15:00 do 18:00 można skorzystać z sakramentu pokuty.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech