Wolbrom: wprowadzenie relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego

Data dodania: 2021.11.28

- Warto powracać do jego mądrości i nauczania. Pochylać się także nad jego postawą, nad tym co robił, kiedy były trudne czasy, a Polsce zagrażały niebezpieczeństwa - mówił bp Grzegorz Kaszak w Wolbromiu. W I niedzielę Adwentu biskup sosnowiecki wprowadził relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Mówiąc o postaci Prymasa Tysiąclecia sosnowiecki ordynariusz przypomniał historię z wojny polsko-bolszewickiej i działania podejmowane przez Stefana Wyszyńskiego, wówczas jeszcze kleryka.

- Chodził wtedy od domu do domu i rozdawał obrazki z Matką Bożą. Mówił „Dodawałem im otuchy”. Rozdając te obrazki wskazywał „To jest ta, która cię obroni. Matka Boża, nasza pomoc.” Na nią zawsze możemy liczyć, niezależnie od tego, jak wielkie będzie niebezpieczeństwo. Potem w szczególny sposób obrał sobie Matkę Bożą Częstochowską, naszą Panią i Hetmankę i pozostał temu wyborowi do końca życia wierny - mówił bp Grzegorz.

W trakcie kazania pytał również, czy idziemy za wskazaniem kardynała Wyszyńskiego, który do Matki Bożej kazał się uciekać.

- Wyszyńskiemu bardzo utkwiły słowa umierającego prymasa Hlonda. Ostatnie słowa, to jest zawsze niejako testament, który człowiek zostawia. Kard. August Hlond mówił tak: „Pracujcie i walczcie pod opieką Matki Bożej. Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie to zwycięstwo Najświętszej Maryi Panny.”

Kaznodzieja następnie przywołał II wojnę światową, gdy ks. Wyszyński był kapelanem szpitala polowego w Laskach. Swoją posługą objął wówczas rannych powstańców.

- Był jeden taki przypadek, gdy był blisko człowieka, a ten nie chciał się poddać operacji. Powstaniec powiedział mu „Zgodzę się na operację, jeśli Ty cały czas przy mnie będziesz. I za rękę będziesz mnie trzymał.” I ten młody ksiądz Wyszyński cały czas był przy tym powstańcu.

Na zakończenie uroczystości ks. Włodzimierz Wiecha, proboszcz parafii, zachęcał wiernych do szukania w życiu świętych, zwłaszcza w żywocie bł. Stefana inspiracji do rozwiązywania problemów. Zauważył także, że przez swoje zwycięstwo i osiągnięcie świętości dzisiaj może być przykładem i inspiracją dla każdego.

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu posiadała już wcześniej relikwie św. Rafała Kalinowskiego, św. Jana Pawła II oraz bł. Jerzego Popiełuszki. W I niedzielę Adwentu do tego grona dołączył bł. Stefan Wyszyński.