Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca do NMP Anielskiej

Data dodania: 2022.05.02

- Bardzo was proszę: nie ustawajcie! Jesteście ratunkiem dla ludzkości. – powiedział bp Grzegorz Kaszak podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. W Mszy świętej sprawowanej przez sosnowieckiego ordynariusza wzięły udział grupy zorganizowane z 22 parafii diecezji sosnowieckiej razem ze swoimi księżmi-opiekunami.

Bp Kaszak nawiązał w homilii do wydarzeń z Fatimy w roku 1917 r., kiedy trójka pastuszków: Łucja, Franciszek i Hiacynta doświadczyli objawień Maryi:

- Pani Przenajświętsza przedstawiła się wówczas dzieciom jako Matka Boża Różańcowa. I rzecz bardzo ciekawa, o której dziś być może trochę zapominamy, Maryja przestrzegała przed Rosją i wyraźnie powiedziała, że jeżeli Rosja się nie nawróci - wspomniała o wielkich cierpieniach, jaki ten kraj przyniesie całemu światu. I możemy powiedzieć, że dzisiaj jesteśmy tego świadkami – powiedział sosnowiecki ordynariusz dziękując wszystkim wiernym, którzy w obliczu wojny na Ukrainie pośpieszyli z pomocą uciekinierom wojennym.

- Mimo, że świat was nie rozumie to wiedzcie o tym, że jesteście skarbami. Wy używacie tego oręża, jakim jest różaniec – jakże pięknego i jakże prostego – aby siać pokój na tej krwawiącej ziemi. I bardzo was proszę: nie ustawajcie! Zjednywajcie nowych członków Żywego Różańca. Niech wasze wspólnoty się rozwijają. Jesteście ratunkiem dla ludzkości – podkreślił bp Kaszak.

Eucharystię poprzedziła wspólna modlitwa różańcowa oraz konferencja ks. Mariusza Dydaka pt. Sługa Boża Paulina Maria Jaricot, założycielka Żywego Różańca: cała dla Kościoła, cała dla misji.

Paulina żyła w czasach po Rewolucji Francuskiej, gdy lawinowo mnożyły się ośrodki libertynizmu, tajnych sekt i masonerii, dążące do tego by uwolnić rzeczywistość ziemską od wiary katolickiej. Paulina czuje że musi coś zrobić dla Francji zmierzającej ku zatraceniu. Jej kobieca intuicja podpowiada, że potrzebna jest potężna krucjata modlitwy, która zatrzyma religijne zepsucie. Opracowuje formę nowego apostolatu - Żywego Różańca - przypomniał ks. Dydak w prelekcji o założycielce Żywego Różańca.

W Diecezjalnej Pielgrzymce Żywego Różańca do Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej wzięły udział grupy zorganizowane oraz osoby indywidualne z następujących parafii:

Parafie z Sosnowca:
- św. Stanisława BM, NMP Różańcowej, Matki Bożej Fatimskiej, św. Joachima, Zesłania Ducha Świętego, NMP Wspomożenia Wiernych, św. Floriana;

Parafie z Czeladzi:
- św. Stanisława BM, św. Wojciecha;

Parafie z Dąbrowy Górniczej:
- św. Maksymiliana Marii Kolbego, św. Barbary, NMP Anielskiej, św. Antoniego, św. Rafała Kalinowskiego, Nawrócenia św. Pawła, NMP Szkaplerznej, Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, NMP Królowej Polski, Zesłania Ducha Świętego, ś
w. Królowej Jadwigi;

Parafie z Olkusza:
- św. Andrzeja, św. Maksymiliana Marii Kolbego, Dobrego Pasterza;

Pozostałe parafie:
- Nawiedzenia NMP w Będzinie, św. 
Barbary w Będzinie, NMP Częstochowskiej w Kosmolowie, NMP Wspomożenia Wiernych w Trzebiesławicach, św. Jana Chrzciciela w Bukownie i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wysokiej.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.