Sosnowiec: 40-lat zagórskiej parafii św. Floriana

Data dodania: 2022.05.06

4 maja parafia św. Floriana w Sosnowcu przeżywała uroczystość odpustową ku czci patrona hutników i strażaków. W tym roku była to także 25-ta rocznica konsekracji naszego kościoła przez śp. ks. bpa Adama Śmigielskiego SDB. Tego dnia rozpoczęliśmy także peregrynację Krzyża św. Jana Pawła II oraz jego relikwii.

Ten wyjątkowy dla nas dzień był kulminacją tegorocznych obchodów 40-lecia naszej parafii. Centralnym punktem naszego świętowania była Msza święta pod przewodnictwem bpa Piotra Skuchy, którą wraz z nim koncelebrowało 14 kapłanów, wśród nich nasi byli wikariusze i kapłani pochodzący z parafii.

Świętowanie 40-lecia naszej parafii rozpoczęliśmy w październiku ubiegłego roku od specjalnej wystawy przedstawiającej skrótowo historię parafii. W kolejnych miesiącach organizowane były liczne nabożeństwa i koncerty. Zwieńczeniem przygotowań do jubileuszowych obchodów były zakończone kilka dni temu Misje Święte.

Powstała również 120 stronicowa publikacja pt. W poszukiwaniu nowej tożsamości. Opowieść o historii parafii św. Floriana w Sosnowcu, która podsumowuje minione 40 lat i ma stanowić pamiątkę dla kolejnych pokoleń.

Ciesząc się przeżytymi uroczyście wydarzeniami ostatnich dni i miesięcy dziękujemy dobremu Bogu za dar naszej parafialnej świątyni. Wyrażamy wdzięczność kapłanom, którzy przez te wszystkie lata prowadzili nas do Boga, w tym szczególnie proboszczom – śp. ks. Tadeuszowi Kamińskiemu, śp. ks. Stefanowi Wyporskiemu oraz ks. Andrzejowi Mrozowi. Dzięki ich posłudze nasza parafia jest wspólnotą, która żyje, rozwija się i w niej możemy rzeczywiście poczuć się wzajemnie braćmi i siostrami.

Ewa Klimczyk