Bydlin: 108. rocznica bitwy pod Krzywopłotami

Data dodania: 2022.11.12

- Stoimy dzisiaj nad tymi mogiłami i pytamy się: jak im możemy okazać wdzięczność? Jest na to tylko jeden sposób - mówił bp Grzegorz Kaszak w czasie obchodów 108 rocznicy bitwy pod Krzywopłotami.

W czasie uroczystości obecni byli m.in. Agnieszka Ścigaj, minister-członek Rady Ministrów, Ryszard Pagacz, I wicewojewoda małopolski, wójt Norbert Bień z samorządu gminy Klucze, Roman Piaśnik, burmistrz miasta i gminy Olkusz, ks. Marek Szeląg, dziekan dekanatu jaroszowieckiego, ks. Michał Langer, administrator parafii w Bydlinie oraz kombatanci i przedstawiciele służb mundurowych.

- Jak pomóc temu, który przekroczył próg śmierci, czy to na polu bitwy, czy w innych okolicznościach? Tym sposobem, jak uczy nas dobry Bóg - jest modlitwa. Stąd dzisiaj ta Msza Święta w intencji poległych obrońców naszych polskich granic. Prosimy Boga, aby zechciał wejrzeć na ofiarę ich życia – mówił sosnowiecki ordynariusz w czasie kazania.

Zaznaczył również, że ważne jest kształcenie w sercach i umysłach młodych Polaków miłości do Ojczyzny.

Po Mszy por. Bartosz Mirocha odczytał apel poległych, a kampania honorowa oddała salwy honorowe. Następnie postanowieniem Andrzeja Dudy, prezydenta RP Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości został odznaczony Mateusz Radomski. Odznaczenie wręczył Ryszard Pagacz, I wicewojewoda małopolski. Pod pomnikiem złożono wieńce oraz odbyła się inscenizacja historyczna w ruinach zamku w Bydlinie.

Mikołaj Wójtowicz