Caritas: 100 wolontariuszy na warsztatach medialnych

Data dodania: 2022.11.16

15 i 16 listopada 2022 roku Caritas Diecezji Sosnowieckiej gościła w murach swojej siedziby na warsztatach medialnych niemal 100  wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas z terenu Diecezji Sosnowieckiej.

Warsztaty miały za zadanie zainteresować i rozwinąć umiejętność pisania, przełamywania osobistych barier psychicznych, samodzielnego i krytycznego myślenia oraz nauki odpowiedzialności i pracy w zespole przy tworzeniu przekazu.

W cyklu czterogodzinnych zajęć  w tajniki  zawodu dziennikarza wprowadzali młodzież: ks. Przemysław Lech - dyrektor Biura Prasowego Diecezji Sosnowieckiej, Magdalena Sierka – rzecznik prasowy Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, odpowiedzialna za media społecznościowe oraz Dariusz Niebudek - polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, wokalista, konferansjer.

Spotkania to było okazją do szlifowania swojego warsztatu dziennikarskiego z pomocą doświadczonych prowadzących oraz było inspiracją do samodzielnej pracy dziennikarskiej i redakcyjnej.

W trakcie warsztatów młodzież poznała filozofię działania poszczególnych mediów społecznościowych oraz algorytmy, które decydują o zasięgach postów na Facebook’u i Instagramie. Na bazie tej wiedzy uczestnicy stworzyli własne posty we wspomnianych social mediach.

Uczestnicy warsztatów zaznajomili się również z zasadami redagowania depesz prasowych, a więc odpowiedniego formułowania tytułów, redagowania leadów (wstęp depeszy) oraz właściwej kompozycji treści tego typu tekstów dziennikarskich.

Każdy z wolontariuszy miał też okazję wystąpić po raz pierwszy w życiu przed kamerą i nagrać tzw. "setkę". Po każdym nagraniu uczestnicy otrzymywali informację zwrotną i wskazówki w jaki sposób zachowywać się przed kamerą, jak właściwie używać głosu i formułować swoje wypowiedzi.

Obecnie na terenie naszej diecezji działa 85 Szkolnych Kół Caritas. Ich członkowie angażują się w liczne akcje pomocy: zbiórki żywności, przyborów szkolnych, zbiórki na rzecz Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka. Odwiedzają także domy dziecka, świetlice środowiskowe i domy pomocy społecznej, gdzie pomagają jako wolontariusze prowadzącym te placówki opiekunom i wychowawcom.

/bpds

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.