Katedra: Msza w uroczystość Chrystusa Króla

Data dodania: 2022.11.20

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata to niedziela kończąca rok liturgiczny, a zarazem święto patronalne Akcji Katolickiej. Przypomniał o tym bp Grzegorz Kaszak, przewodząc tego dnia Mszy świętej sprawowanej w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.

Biskup sprawował Eucharystię w intencji wszystkich członków Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej. Mszę Świętą koncelebrował proboszcz parafii katedralnej – ks. Jan Gaik.

W wygłoszonej homilii sosnowiecki ordynariusz przypomniał biblijne fragmenty, ukazujące liturgiczną tajemnicę dnia. Biskup wskazał w sposób szczególny na perykopę o rozmnożeniu chlebów:

- Kiedy ci ludzie pojedli do syta, kiedy zauważyli, że Jezus jest w stanie dać im bardzo dobre pożywienie – mają chleb, mają ryby – wtedy właśnie chcieli obwołać go królem. Ewangelia jednak mówi, że Pan Jezus tego nie chciał: usunął się od tłumu. I pytamy się, dlaczego? Przecież, gdy Piłat go pytał, odpowiedział „Ja jestem Królem”. Ale wtedy, gdy jego rodacy chcieli go obwołać królem – on tego nie chce. – zauważył bp Kaszak.

Kaznodzieja podkreślił, że królowanie Chrystusa wymyka się ludzkiemu pojmowaniu władzy:

- Pan Jezus nie chce być tylko z nazwy obwołany królem. On daje do zrozumienia ludziom, że jest innym Królem, niż sobie wyobrażają. Nie chce być podobnym do cesarza czy innych, ziemskich królów. Jezus taki nie jest. Jego władzy nie można porównywać z władzą polityczną, doczesną.

To jest ważne także dzisiaj, bo również w naszych czasach istnieją ruchy intronizacyjne, które twierdzą, że np. „jak ogłosimy Jezusa Chrystusa Królem Polski – to wszystkie problemy znikną i będzie nam w Polsce bardzo dobrze”. Są takie grupy, które bardzo o to walczą. A Panu Jezusowi wówczas o co innego chodziło: „Człowieku, czy obwołując mnie Królem, myślisz o królowaniu, o którym Ja myślę? Czy chcesz takiego królowania, jakiego ja chcę?” – pytał bp Kaszak.

Na zakończenie Eucharystii odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu, podczas którego odnowiono Akt Oddania się Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata.

tekst: ks. Przemysław Lech
zdjęcia: Piotr Lorenc