Sosnowiec: Wigilia dla osób dotkniętych bezdomnością

Data dodania: 2022.12.22

Już po raz ósmy w Sosnowcu odbyła się wigilia dla osób bezdomnych. Wydarzenie od lat współorganizuje Miasto Sosnowiec oraz Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Ciepły posiłek i paczkę żywnościową otrzymało prawie 500 osób.

Wydarzeniu wziął udział bp Grzegorz Kaszak, a także władze parlamentarne i samorządowe. Wśród nich prezydent Sosnowca – Arkadiusz Chęciński oraz Leszek Falis - dyrektor Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu.

Aktualności TVP3 Katowice:
Materiał o Wigilii w Sosnowcu
(kliknij)

Jak tłumaczy dyrektor sosnowieckiej Caritas – ks. Przemysław Szot – tegoroczna Wigilia dla osób dotkniętych bezdomnością była szczególnie obfita:

- Każdy z obecnych, a było prawie 500 osób, mógł dziś zjeść ciepły posiłek, a więc barszcz z uszkami oraz rybę z ziemniakami. Nikt nie wyszedł z pustymi rękami. Wszyscy otrzymali 10-kilogramowe paczki, których wartość przekracza 200 zł. Bardzo dziękujemy sponsorom, którzy włączli się w ich przygotowanie: Kołu Łowieckiemu „Daniel” z Tychów, które dostarczyło wyrobów z dziczyzny, firmie Bioenerga oraz Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej, które dofinansowało tę Wigilię. – podkreślił ks. Szot.

Nieocenioną pomocą w organizacji przedsięwzięć pomocowych sosnowieckiej Caritas są wolontariusze zrzeszeni w Szkolnych Kołach Caritas. Dzięki ich pracy możliwa była organizacja wydarzenia, przygotowanie paczek oraz wydawanie produktów żywnościowych.

Na Wigilii obecny był także insp. Dominik Łączyk oraz funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, którzy wygłosili prelekcję poświęconą niebezpieczeństwom, jakie stwarza okres zimowy dla osób bezdomnych.

- W czasie prelekcji przedstawiliśmy tematykę związaną z ujemnymi temperaturami i narażeniem życia i zdrowia osób objętych kryzysem bezdomności i nieporadnych życiowo, ale również incydentalnie narażonych na skutki ujemnych temperatur. Zwracaliśmy też uwagę na prospołeczną postawę reszty społeczeństwa. Zachęcaliśmy do tego, aby służyć pomocą tym osobom. Wskazaliśmy gdzie można uzyskać pomoc w kryzysie bezdomności i zimna. Zachęciliśmy do korzystania z infolinii Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, gdzie pod nr 987 całodobowo, przez 7 dni w tygodniu w okresie zimowym można znaleźć informacje o miejscach, w których można uzyskać pomoc i zjeść ciepły posiłek – wyjaśnił asp. Adam Basoń, z wydziału prewencji KWP w Katowicach.

Funkcjonariusze rozdali wszystkim uczestnikom Wigilii elementy odblaskowe, które w okresie zimy i szybko zapadającego zmroku znacznie poprawiają widoczność pieszych, zwłaszcza na przejściach przez jezdnię. Jak zaznaczają policjanci, statystyki wypadków z udziałem pieszych są niepokojące:

- W ponad 500 wypadkach, do których doszło w tym roku na drogach Województwa Śląskiego zginęło już 50 pieszych – alarmował sierż. szt. Damian Sokołowski z wydziału ruchu drogowego KWP w Katowicach.

Podczas Wigilii o świąteczną atmosferę zadbały dzieci ze scholki parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej oraz ze scholki Szkoły Podstawowej nr 8 w Będzinie.

ks. Przemysław Lech