"W naszym kościele nie podsłuchiwano spowiedzi"

Data dodania: 2023.03.06

Jaworzno, 5 marca 2023 r.

OŚWIADCZENIE PROBOSZCZA

W związku z publikacjami prasowymi stawiającymi w złym świetle parafię pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie-Szczakowej oświadczam co następuje:

Nie jest prawdą, aby w naszym kościele podsłuchiwano spowiedź. Nie jest prawdą, żeby ktokolwiek nieuprawniony miał dostęp do zapisu obrazu z kamer monitoringu umieszczonych w naszym kościele.

Prawdą jest natomiast, że kościół pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie-Szczakowej jest obiektem monitorowanym wewnątrz i na zewnątrz, o czym informują stosowne napisy. Dozór elektroniczny świątyni jest formą jej zabezpieczenia przed aktami wandalizmu i kradzieżami, które zdarzały się na terenie naszego kościoła.

Kamera zamontowana w zakrystii była elementem całego systemu monitoringu obiektu. Urządzenie nie rejestrowało jednak dźwięku, a jedynie obraz.

Nagrania z kamer monitoringu są przechowywane tylko w urządzeniu znajdującym się w kancelarii, które jest zabezpieczone podwójnym kluczem bezpieczeństwa. Dostęp do nagrań kamery z zakrystii był możliwy jedynie w mojej obecności, jako proboszcza parafii.

W sprawie kamery zamontowanej w zakrystii złożyłem już wyjaśnienia na Policji oraz przedłożyłem pisemne wyjaśnienie w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Obecnie w toku są postępowania wyjaśniające.

Współpracuję z Policją i władzami kościelnymi celem pełnego wyjaśnienia sprawy.

Ks. Józef Gut
proboszcz parafii