Warsztaty z coachingu dla Szkolnych Kół Caritas

Data dodania: 2023.03.16

15 i 16 marca 2023 roku siedziba Caritas Diecezji Sosnowieckiej wypełniła się blisko setką wolontariuszy. Przedstawiciele Szkolnych Kół Caritas wzięli udział w warsztatach.

Prelekcja nt. „Coachingowego stylu komunikacji w świecie wolontariusza", którą poprowadziła Anna Szkutnik, nauczyciel filozofii, absolwentka Akademii Profesjonalnego Coachingu objęła podstawową tematykę związaną z procesem coachingu.

Wolontariusze poznali elementy tego procesu tj. przekazywanie informacji zwrotnej, aktywne słuchanie, zadawanie pytań, stawianie wyzwań, wyznaczanie kolejnych kroków w rozwoju i nauce, tworzenie sytuacji w której można się uczyć oraz oferowanie wsparcia na każdym etapie rozwoju.

Młodzi Jałmużnicy poznali również wartość ciszy oraz otwartości na drugą osobę, w postawie zaangażowania oraz aktywnego słuchania.

Podczas prelekcji był czas na wykład oraz dialog, wolontariusze chętnie wymieniali się spostrzeżeniami na temat nowopoznanych treści oraz aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach rozwojowych tj. wyznaczanie celów oraz koło życia.

Drugą część warsztatową prowadzili, ks. Michał Surma - Diecezjalny Duszpasterz Głuchoniemych oraz ks. Łukasz Pisz mgr teologii, dr prawa kanonicznego.

Młodzież poznała dwa języki migowe: alfabetyczny oraz ideograficzny, oparty na nauce pokazywania gotowych pojęć. Młodzież otrzymała wskazówki jak nawiązać kontakt z osobą głuchoniemą, jak się zachować i jak mówić. Nie należy bać się rozmowy z kimś, kto źle słyszy lub nie słyszy, najważniejsze jest przyjazne zachowanie, życzliwość, chęć rozmowy, spokój i wytrwałość, które mają nieocenioną wartość dla osoby niesłyszącej, która potrzebuje rozmów z innymi ludźmi tak samo jak każdy człowiek.

Zdobyte umiejętności Młodzi Jałmużnicy będą mogli wykorzystać w realizacji swojej misji – wykonując działania charytatywne.

Agnieszka Kamińska
Caritas Diecezji Sosnowieckiej