Dom SZILO: Kurs dla kościelnych fotografów i kamerzystów

Data dodania: 2023.03.17

Ponad 40 osób wzięło udział w Kursie fotografa i kamerzysty w przestrzeni liturgicznej, który odbył się 16 marca na auli Domu SZILO w Czeladzi. Wydarzenie organizowane jest dwa razy w roku przez Biuro Prasowe Diecezji Sosnowieckiej.

Celem szkolenia jest zapoznanie się z wymogami stawianymi fotografom i operatorom kamer, którzy pragną dokumentować wizualnie celebracje odbywające się w kościołach.

W czasie kursu jego uczestnicy mogli nauczyć się poruszania po przestrzeni sakralnej. Dowiedzieli się w jakich miejscach świątyni mogą wykonywać swoje zadania oraz gdzie nie wolno im wchodzić.

- Znajomość miejsca, w którym będziemy wykonywać swoją posługę jest kluczowa. To pozwala nam pracować dyskretnie, ale równocześnie skutecznie. Aby tak było konieczna jest również świadomość struktury Liturgii, na którą się wybieramy z aparatem lub kamerą. Każdy sakrament celebrowany w kościele ma swoje najważniejsze momenty, które koniecznie trzeba ująć w naszych relacjach, aby odzwierciedlały to, co istotne: znaki, gesty i symbole liturgiczne. – podkreślił rzecznik diecezji, ks. Przemysław Lech, który poprowadził kurs.

Uczestnicy kursu zostali uczuleni także na kwestię własnego ubioru podczas fotografowania i filowania w kościołach oraz na konieczność pełnej współpracy z celebransem uroczystości, którą mają dokumentować.

Na zakończenie szkolenia każdy uczestnik otrzymał Vademecum oraz specjalną legitymację, której okazanie uprawnia do robienia zdjęć i video podczas Liturgii.

Kurs fotografa i kamerzysty w przestrzeni liturgicznej organizowany przez diecezję sosnowiecką odbywa się dwa razy w roku (wiosna / jesień). Po przerwie związanej z pandemią, z każdą kolejną edycją zauważa się coraz większe zainteresowanie tym szkoleniem.

W ostatnim kursie wzięły udział osoby z diecezji: sosnowieckiej, katowickiej, bielsko-żywieckiej i kieleckiej.

/bpds
zdjęcia: Dominik Pyrek