Tydzień praktyk katechetycznych kleryków V roku

Data dodania: 2023.04.22

Zakończył się, trwający od 17 do 21 kwietnia 2023 r., tydzień praktyk katechetyczno-pedagogicznych V roku Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego. Studenci prowadzili i obserwowali lekcje religii w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie.

Celem praktyk jest zdobycie przygotowania pedagogicznego, by po skończonych studiach móc rozpocząć pracę w charakterze nauczyciela religii w przedszkolach i szkołach diecezji. Kierownikiem praktyk był ks. dr Michał Borda, wykładowca katechetyki i dydaktyki ogólnej.

Swoimi spostrzeżeniami podzielili się klerycy:

kl. Dawid: Tegoroczne praktyki pedagogiczno-katechetyczne przeprowadzone zostały w szkole ponadpodstawowej. Ich celem było zdobycie doświadczenia i umiejętności potrzebnych w przyszłej pracy katechetycznej. Dzięki praktykom mogliśmy, pod czujnym okiem Księdza Profesora, przeprowadzić katechezy, które sami przygotowaliśmy, a także przypatrywać się pracy naszych kolegów kursowych. Mam nadzieję, że to doświadczenie przyniesie owoce i pomoże nam w przyszłości podjąć pracę w szkołach jako katecheci.

kl. Andrzej: "Praktyka czyni mistrza" jakże trafnie to przysłowie odnosi się do tygodnia praktyk katechetycznych. Każdego roku seminarzyści pod okiem swojego mistrza, księdza profesora Michała Bordy, nabierają szlifów w katechizacji szkolnej. Czas praktyk jest czasem obfitej pracy w przygotowywaniu się do prowadzenia zajęć ale jest również czasem spotkania się z problemami młodzieży. Jest to niezwykłe doświadczenie, które przygotowuje przyszłych katechetów do pracy w szkole.

kl. Krystian: Dobiegają końca praktyki katechetyczne w szkole średniej. Już teraz mogę powiedzieć jak bardzo ubogacający był to czas. Możliwość spotkania z licealną młodzieżą pozwoliła mi zapoznać się z tym, czym uczniowie żyją na co dzień oraz jakie spojrzenie na świat prezentują. Jest to także nieoceniony czas doskonalenia swoich umiejętności pedagogicznych, dzięki którym łatwiejsze będzie prowadzenie katechezy szkolnej w przyszłości.

kl. Mateusz (diecezja sosnowiecka): Z mojej perspektywy odbyte praktyki śródroczne w liceum było bardzo pomocne, aby nabrać doświadczenia do przyszłej pracy duszpasterskiej i katechetycznej. Mogłem poznać, co współczesna młodzież, szczególnie ta wierząca, oczekuje od tych, którzy zostaną w przyszłości kapłanami. Z tego, co sam mogłem wywnioskować, młodzież taka, potrzebuje zrozumienia, wsparcia i relacji ze strony nauczyciel (katechety). Ks. dr Michał Borda dał nam jeszcze możliwość zaangażowania się w pomoc w czasie diecezjalnego etapu olimpiady biblijnej, która odbywała się w Wydziale katechetycznym Kurii Diecezji Sosnowieckiej. Cieszę się, że miałem możliwość wziąć udział w tych praktykach.

Wydział Katechetyczny
w Sosnowcu