Prelekcja ks. prof. P. Bortkiewicza z Dni Duszpasterskich

ks. prof. dr. hab. Pawła Bortkiewicza TChr
wygłoszona podczas
Wiosennych Dni Duszpasterskich
Sosnowiec, 15-16 maja 2023 r.

Jak przeciwdziałać atakom na  św. Jana Pawła II?

- Walka o św. Jana Pawła II jest walką o chrześcijaństwo, o katolicyzm, o nasz Kościół. To walka o naszą wiarę, naszą tożsamość i nasze katolickie DNA. I to jest bardzo ważne, że nie chodzi tutaj jedynie o nasze narodowe poczucie dumy, że to jest „nasz Papież”, nasz Rodak, największy z rodu Polaków. To wszystko prawda.

Ale walka toczy się o coś bardziej fundamentalnego: to zmaganie Kościoła z anty-Kościołem, Ewangelii z jej zaprzeczeniem. Św. Jan Paweł II tym wszystkim wyzwaniom kładł kres, on stanowił zaporę dla tych wszystkich aktów, których jesteśmy teraz świadkami – podkreślił ks. Bortkiewicz w czasie Wiosennych Dni Duszpasterskich, które odbyły się w w Domu Katolickim przy Katedrze pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.

PEŁNY TEKST PRELEKCJI
(pobierz PDF)

Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr to wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prelegent jest związany z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jest teologiem moralistą, członkiem komitetu nauk teologicznych Polskiej Akademii Nauk. W październiku 2015 r. został przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę mianowany członkiem Narodowej Rady Rozwoju.

/bpds