Odpust w Bukownie-Borze Biskupim

Data dodania: 2023.05.26

- Dziś w waszej parafii wielkie święto, bowiem czcimy tą, która ma nad wami opiekę, która jest waszą Patronką, noszącą tytuł Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych – powiedział bp Grzegorz Kaszak sprawując 24 maja Mszę odpustową w parafii w Bukownie-Borze Biskupim.

Eucharystia połączona była z udzieleniem miejscowej młodzieży sakramentu bierzmowania. W uroczystości wziął udział ks. Sylwester Kulka – dziekan dekanatu Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie oraz ks. Stanisław Ciołek – proboszcz parafii.

W homilii bp Kaszak nawiązał do pełnej czuwania obecności Maryi na weselu w Kanie Galilejskiej oraz do jej wstawiennictwa w obliczu pojawiającego się braku wina:

- Maryja mówi do sług „Zróbcie wszystko, cokolwiek mój Syn wam powie”. On wiedziała, że bywają takie sytuacje, że Pan Bóg posługuje się drugim człowiekiem, żeby wyświadczyć dobro. Bóg zaprasza niejako do tego swojego dzieła – człowieka. To byli ludzie prości i ubodzy. I właśnie ich Pan Jezus potrzebuje. Maryja uprzedza ich, aby zrobili wszystko, co poleci im jej Syn, nawet jeśli będzie się to wydawało dziwne – mówił w homilii sosnowiecki ordynariusz.

Parafia pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Bukownie-Borze Biskupim została ustanowiona 6 sierpnia 1997 r. przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB. Pierwszym proboszczem został ks. Anatol Bujak.

Terytorialnie wydzielona została z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Bukownie. Do momentu utworzenia parafii świątynia stanowiła kościół filialny tejże parafii.

Świątynia, wybudowana w latach 1983-1988, została pobłogosławiona 12 czerwca 1988 r. przez biskupa kieleckiego Stanisława Szymeckiego.

Na terenie parafii w latach 1991-1996 wybudowano kaplicę pw. NMP Częstochowskiej w Podlesiu, którą pobłogosławił 27 sierpnia 1996 r. biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

tekst: ks. Przemysław Lech
zdjęcia: archiwum parafii