Podpisano umowę na nowy dach kościoła św. Floriana

Data dodania: 2023.09.06

W środę 6 września została podpisana umowa na wykonanie konstrukcji nowego dachu kościoła pw. św. Floriana. Głównym wykonawcą będzie firma z Sosnowca. Pierwotny dach świątyni uległ całkowitemu zniszczeniu w wyniku pożaru, który miał miejsce w czerwcu.

Wykonaniem dachu było wstępnie zainteresowanych 7 firm, z czego 4 firmy złożyły konkretne oferty o znacznej rozpiętości cenowej. Oferta, która została wybrana do realizacji opiewa na kwotę około 2.100.000 zł brutto.

WSPRZYJ ODBUDOWĘ KOŚCIOŁA ŚW. FLORIANA!

Na etapie realizacji mogą jednak pojawić się kolejne koszty wynikające z uszkodzeń metalowych elementów konstrukcji, na których opierał się dach, a które będą wymagały naprawy. Na obecny moment przewiduję, że nie będą to jednak znaczące kwoty w porównaniu do kosztu wykonania dachu.

Wygląd dachu będzie w miarę możliwości zbliżony do poprzedniego. Będzie on wykonany z płyt warstwowych. Każda z płyt składa się z dwóch warstw blachy, między którymi będzie wypełnienie z 25 cm warstwy izolacji z niepalnej wełny mineralnej. Płyty opierać się będą na konstrukcji drewnianej.

Dla zobrazowania tego opisu prezentujemy niżej zdjęcia z podobnej konstrukcji znajdującej się w kościele w Balicach z jednoczesnych zaznaczeniem, że w naszym przypadku nie będą one wyglądały identycznie.

Firma z Sosnowca, z którą podpisano umowę bierze odpowiedzialność za ogół wykonywanych prac oraz odpowiada za zakup i montaż płyt warstwowych. Dodatkowo ma ona dwóch podwykonawców. Jeden z nich zajmie się produkcją drewnianego szkieletu dachu, a drugi dostarczy świetlik wykonany z aluminiowej konstrukcji i podwójnej szyby.

Technologia produkcji głównych elementów dachu z drewna klejonego trwa 10 tygodni. Po tym okresie rozpoczną się  prace przy naszym kościele. W praktyce oznacza to, że zaczną się one w pierwszej połowie listopada. Planujemy zakończyć prace do końca roku jednakże ich realizacja jest powiązana z czynnikami atmosferycznymi, na które nie mamy wpływu.

Jednocześnie trwa poszukiwanie firmy, która dostarczy nam okna i drzwi. Muszą one spełniać aktualne normy przenikliwości cieplnej. Chcemy, aby ocalałe witraże zostały przełożone do nowych okien jednak na chwilę obecną stanowi to poważny problem.

Dotychczas zostały przeprowadzone rozmowy z czterema firmami, z których żadna nie chce podjąć się realizacji takiego zadania, gdyż wiąże się to z dodatkowymi wysokimi kosztami. Wynikają one z konieczności pomiaru przenikliwości cieplnej każdej z szyb witrażowych i wzięcia odpowiedzialności za ich możliwe uszkodzenia w trakcie montażu. Szukamy rozwiązania tej problematycznej sytuacji.

Jestem bardzo wdzięczny Parafianom, którzy odpowiedzieli na mój niedzielny apel i poświęcają swój czas pracując przy renowacji pozostałych ławek.

Wszystkie prace i sprawy związane z odbudową naszej świątyni polecam gorliwej modlitwie wszystkich Parafian i ludzi dobrej woli.

ks. Andrzej Mróz
proboszcz parafii

Odbudowę kościoła pw. św. Floriana w Sosnowcu można wesprzeć przelewem na konto parafii:

Bank PKO BP SA 30 1020 2498 0000 8802 0018 8060