Olkusz: poświęcenie nowych krzyży

Data dodania: 2023.09.15

W czwartek 14 września 2023 przypadało święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela.

W Bazylice olkuskiej pw. św. Andrzeja Apostoła tego dnia po Mszy świętej wieczornej nastąpiło poświęcenie trzech nowych, dużych Krzyży postawionych w miejscu dawnych na placu przy Bazylice – tamte, postawione w stanie wojennym, w 1982 roku, były już bardzo uszkodzone i mogły się niespodziewanie przewrócić. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prob. Mieczysław Miarka, sprawując ją za wszystkich parafian, aby Pan Bóg dał siłę do niesienia swoich własnych krzyży - i duchowych, i fizycznych; krzyży do udźwignięcia i takich, które wydają się bardzo ciężkie – by Jezus Chrystus wszystkich w tej drodze pielgrzymiej po ziemi do Nieba wspomagał.

Powyższą intencją mszalną ogarnięci zostali również: ci, którzy wówczas, w stanie wojennym mieli odwagę postawić te trzy Krzyże, stojące na placu przykościelnym, które są symbolem Golgoty – bo tam też były trzy krzyże – ale również stały się symbolem tego wszystkiego, co Naród polski wycierpiał dla wolności – jak zauważył w słowie na początku Eucharystii Ksiądz Proboszcz. W koncelebrze Mszy św. udział brali także: ks. Jan Pietraszewski, ks. Krzysztof Barcicki i ks. Karol Goc, głoszący podczas tej Najświętszej Ofiary homilię.

Pod koniec Mszy św. ks. prob. M. Miarka odmówił modlitwę i pobłogosławił nowe Krzyże, mówiąc, że Krzyż Jezusa Chrystusa jest dla nas nadzieją zmartwychwstania i chwały. „Niech Twój Krzyż, Panie, będzie dla nas mocą przeciwko złu i wszelkim przeciwnościom, niech będzie znakiem poświęcenia naszej pracy i naszych rodzin” – brzmiały m.in. słowa modlitwy. Następnie, po błogosławieństwie kończącym Eucharystię, i przy pieśni „W Krzyżu Cierpienie”, kapłani i wierni wyszli w procesji przed świątynię i tam Ksiądz Proboszcz pokropił nowo postawione Krzyże wodą święconą.

tekst i zdjęcia: Tomasz Wilczyński