Olkusz: Koncert Papieski w Miejskim Ośrodku Kultury

Data dodania: 2023.11.07

5 listopada 2023 o godzinie 17:00 odbył się w Miejskim Domu Kultury w Olkuszu tradycyjny Koncert Papieski, który w tym roku miał hasło „Cywilizacja życia”. Patronat nad tym wydarzeniem objął Roman Piaśnik Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz. Jego reprezentantem podczas koncertu był wiceburmistrz Marcin Wiercioch.

Na scenie wystąpiły znane dobrze lokalnej publiczności zespoły – „Te Deum” pod kierunkiem artystycznym Mateusza Filo, a także „Tibi dabo”, którego kierownikiem artystycznym jest Robert Kocjan. Oba zespoły wspaniałymi aranżacjami utworów zabrały widownię w podróż pełną wspomnień o Świętym Janie Pawle II, pełną głębokich treści, której towarzyszyły piękne prezentacje na ekranie.

Przypomniano m.in. przekazanie w Łagiewnikach (w 2002 roku) Polsce i światu Orędzia o Bożym Miłosierdziu: „Aby Orędzie o Miłosiernej Miłości Boga – mówił wtedy Św. Jan Paweł II – które tutaj zostało ogłoszone, za pośrednictwem Siostry Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniało serca nadzieją”. A na Błoniach (tego samego roku) Ojciec Święty zauważył: „Potrzeba >>wyobraźni miłosierdzia<<, aby przyjść z pomocą dziecku zaniedbanemu duchowo i materialnie, aby nie odwracać się od chłopca czy dziewczyny, którzy zagubili się w świecie różnorakich uzależnień lub przestępstwa”. Zwrócono też uwagę na potrzebę nadziei słowami poezji Papieża-Polaka: „Nadzieja dźwiga się w porę ze wszystkich miejsc, jakie poddane są śmierci – nadzieja jest jej przeciwwagą, w niej świat, który umiera, na nowo odsłania swe życie…” („Tryptyk rzymski” – fragment).

Powitał wszystkich Dyrektor Domu Kultury Michał Mączka. Koncert poprowadziła uczennica I LO w Olkuszu Nikola Oleksak. Rolę recytatora pełnił Radosław Wiśniewski, także uczeń tego I LO. Reżyserem koncertu była Pani Anna Brandegger-Miśków. Na zakończenie wyraziła ona wdzięczność za pomoc w przygotowaniu koncertu Dyrektorowi MDK oraz jego pracownikom, a także, za występ, członkom zespołów.

Słowa podziękowań, w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz oraz własnym, wygłosił również wiceburmistrz Marcin Wiercioch, który także – jako człowiek głęboko związany ze światem artystycznym, z olkuską sceną muzyczną – trafnie zauważył, iż podczas tego koncertu byliśmy świadkami zderzenia artystycznego co najmniej dwóch pokoleń: „Tibi dabo” (starsze pokolenie) i „Te Deum” (młodzież). Dostrzegł jako symbol cywilizacji życia, że te dwa pokolenia potrafiły stworzyć na tym koncercie coś pięknego. Zauważył później, iż nie pamięta, by Polska była tak podzielona na co najmniej dwa obozy, jak dzisiaj. „Potrzebujemy takiej sceny, takiej jedności – podkreślił - abyśmy mogli razem >>wypłynąć na głębię<< i przestać się lękać: nie bój się, >>wypłyń na głębię<<”. Przypomniał też słowa Św. Jana Pawła II, które dziś powróciły – jak powiedział – z zupełnie inną siłą: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi!… Tej ziemi!”.

oprac. tekstu i zdj. Tomasz Wilczyński

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.