Jaworzno: Światowy Dzień Ubogich w Betlejem

Data dodania: 2023.11.20

VII Światowy Dzień Ubogich obchodzony był w Kościele katolickim 19 listopada pod hasłem „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka” Słowem - kluczem jest słowo "Spotkanie". W ŚDU nie chodzi o kolejny event kościelny czy okazjonalne wzruszenie i wsparcie ubogich. Nie chodzi o robienie czegoś dla nich, ale o BYCIE Z NIMI. Papież posyła Kościół do ubogich nie po to, by zanieść im Ewangelię, ale by pośród nich i wraz z nimi odkryć ją na nowo. To nie ubodzy odeszli od Ewangelii, ale Kościół, który odszedł od ubogich - rozmija się z Ewangelią.

W dokumencie posynodalnym o Synodzie czytamy:

"Wspólnota chrześcijańska spotyka w ubogich oblicze i ciało Chrystusa, który będąc bogatym, dla nas stał się ubogim, abyśmy przez Jego ubóstwo stali się bogaci (por. 2 Kor 8, 9). Jest wezwana nie tylko do tego, by się do nich zbliżyć, ale by się od nich uczyć. Jeśli synod oznacza podążanie razem z Tym, który jest Drogą, to Kościół synodalny musi umieścić ubogich w sercu wszystkich dziedzin swojego życia; poprzez ich cierpienia mają oni bezpośrednie poznanie cierpiącego Chrystusa (por. Evangelii gaudium, nr 198). Podobieństwo ich życia do życia Pana czyni z ubogich zwiastunów zbawienia otrzymanego w darze i świadków radości Ewangelii".

W czasie 15-minutowego słowa abp Adriana, jeden z bezdomnych, który przyszedł na spotkanie - cały czas coś pisał. Okazało się, że to nie notatki z kazania, ale portret biskupa, który bezdomny Jacek wręczył mu po spotkaniu.

W Dniu Ubogich w Betlejem uczestniczyli mieszkańcy Wspólnoty, przyjaciele ze Stowarzyszenia i nasi znajomi oraz zaproszeni goście i ubodzy, którzy nas odwiedzają co niedzielę na mszy świętej o 11.00 i obiedzie (ok. 20 osób). Centralne spotkanie było w niedzielę, ale uczestniczyli również w warsztatach, spotkaniach i modlitwie:

- "Światłoczuły warsztat z (Pawłem) Duszą" - mieszkańcy domu przez 4 godziny poznawali różne techniki fotograficzne, zostały wykonane ich portrety, a później, techniką cyjanotypii ozdabiali drewniany, surowy krzyż św. Franciszka z San Damiano.

- Warsztat o pizzy: "Pizza - od potrawy biedaków do przysmaku na salonach". Uczestnicy zobaczyli krótki film dokumentalny o historii pizzy,  a następnie pod okiem specjalisty od robienia pizzy stworzyli i wypiekli w piecu opalanym drewnem 30 pizzy. Ciasto i sos do pizzy podarował szef jednej z jaworznickich pizzerii.

- Warsztat cukierniczy: "Kolorowy świat Hundertwassera" - uczestnicy (ubodzy, goście, dzieci z rodzicami) obejrzeli krótką impresję o sztuce i architekturze Hndertwasser,a a następnie, odwołując się do jego ulubionych motywów architektonicznych i malarskich (spirala, kopuła, brak linii prostej, zieleń na dachach domów itd.) wykonali imponujący tort oraz ciastka, które zostały wręczone osobom ubogim na zakończenie niedzielnego obiadu, Warsztat prowadziła pani Dorota z mężem Rafałem - katechetka i zawodowy cukiernik, szefowa "Manufaktury cukierniczej".  Pani Dorota przygotowuje m.in. torty na urodziny mieszkańców Betlejem...

- Film "Tobiasz" stworzony przez Teatr Exit z Krakowa. Przejmująca opowieść o biblijnym Tobiaszu, zagrana przez niepełnosprawnych aktorów i ich przyjaciół. Po filmie odbyło się ponad godzinne spotkanie z twórcami i aktorami filmu. Pokaz i spotkanie odbyły się w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie, dzięki życzliwości i udostępnieniu sali widowiskowej przez panią dyrektor MDK.

- Wieczorne spotkanie modlitewne 'Wieczór z Teresą". 10 rozdziale swojego listu Franciszek wspomina św. Teresę od Dzieciątka Jezus i jej miłość, która nikogo nie wyklucza. W czasie spotkania medytowaliśmy ten fragment Orędzie, zostały odczytane jego fragmenty. Śpiewaliśmy również poezję św. Teresy.

- Niedziela - sam VII ŚDU - Msza święta o 11.00 w Oratorium w Betlejem, po niej przyjazd abp Galbasa, słowo do uczestników, tort przygotowany na wcześniejszych warsztatach i przejście na obiad do Domu "Rut i NOemi". Obiad składał się z ... kilkudziesięciu dań przygotowanych przez przyjaciół Betlejem. Zjedliśmy obiad razem z ubogimi.

tekst: ks. Mirosław Tosza
Wspólnota Betlejem w Jaworznie