Finał 30. edycji Festiwalu Kolęd w Będzinie

Data dodania: 2023.12.08

W grudniu w całej Polsce, a także w Litwie, Ukrainie, Białorusi i Włoszech odbywają się eliminacje do 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.

Stopniowo poznajemy zwycięzców, którzy już w styczniu zwycięzcy z blisko 40 ośrodków eliminacyjnych przyjadą do Będzina, by walczyć o cenne nagrody i zaszczytne miano laureata największego przeglądu kolęd w Europie. Jubileuszowa edycja Festiwalu odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Msza na rozpoczęcie

Zanim jeszcze wybrzmią pierwsze dźwięki koncertu inauguracyjnego, 7 stycznia (niedziela) o godz. 17.00, zapraszamy do kościoła św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu (ul. Wolności 295), gdzie odprawiona zostanie dziękczynna Msza św. z okazji 30-lecia Festiwalu.

Homilię wygłosi ks. prof. Kazimierz Szymonik, wieloletni juror będzińskiego przeglądu. Po Eucharystii zapraszamy na koncert, podczas którego wystąpią Chór i Orkiestra Barokowa Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie oraz soliści: Katarzyna Pleśniak - sopran, Grzegorz Biegas - pianista, Tomasz Bielski - klawesynista, a także jurorzy naszego Festiwalu: Ewa Biegas - mezzosopran i ks. Paweł Sobierajski - baryton.

Koncert poprowadzi, także związana z naszym Festiwalem od wielu lat, Teresa Krasowska. Usłyszymy kolędy polskie i z różnych stron świata w opracowaniu wokalno-instrumentalnym.

Festiwal w Będzin Arenie

Dwa dni później, 9 stycznia (wtorek) o godz. 16.00 i 19.30, zapraszamy na Koncert Inauguracyjny w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "MAZOWSZE" im. Tadeusza Sygietyńskiego. By na niego wejść należy mieć bezpłatną wejściówkę (jedną na osobę i obowiązującą wyłącznie na wybraną godzinę). Wejściówki można odbierać od 11 grudnia w Biurze Festiwalu (Szkoła Podstawowa nr 10 im. Armii Krajowej w Będzinie), w Hali Widowiskowo-Sportowej "Będzin Arena" oraz w Sekretariacie Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Będzin (ul. Sportowa 4, I piętro).

Od 11 do 13 stycznia (czwartek-sobota, także w Będzin Arenie) zapraszamy od godziny 9.00 na przesłuchania finałowe zwycięzców eliminacji (w czwartek i piątek do 20.30, w sobotę do 14.00). Ich harmonogram zostanie opublikowany na stronie festiwalu na początku stycznia. To okazja do poznania pełnego bogactwa Festiwalu - obejrzenia na żywo znakomitych solistów, chórów i zespołów prezentujących różnorodną stylistykę, a nierzadko także ciekawe tradycje folklorystyczne swojego regionu.

14 stycznia (niedziela) o godz. 16.00 odbędzie się Koncert Galowy z ogłoszeniem zdobywcy nagrody Grand Prix, która w tym roku wynosi rekordowe 20 tysięcy złotych. Jej fundatorem jest prezydent Będzina Łukasz Komoniewski. Ubiegłoroczna pula nagród dla wszystkich laureatów wyniosła 104 tysiące złotych.

Za reżyserię koncertów galowych od wielu lat odpowiada Dariusz Wiktorowicz, który gwarantuje moc niezapomnianych wrażeń. Na pewno będzie to czas także jubileuszowych wspomnień. W czasie koncertu usłyszymy też prawykonanie zwycięskiego utworu III konkursu kompozytorskiego ogłoszonego przez Festiwal. Zdobywcą I i II nagrody w kategorii osób powyżej 25. roku życia został Piotr Pudełko.

Koncert Inauguracyjny i Galowy oraz przesłuchania finałowe odbędą się w hali widowiskowo-sportowej BĘDZIN ARENA (ul. Sportowa 20). Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu jest bezpłatny. Przesłuchania i Koncert Galowy będą także transmitowane na stronie Festiwalu www.mfkip.pl.

Darczyńcami Festiwalu są Fundacja Orlen dla Pomorza oraz Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Jarosław Ciszek
rzecznik MFKiP


 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.