10-lecie posługi szafarzy nadzwyczajnych w Diecezji

Data dodania: 2023.12.09

Od 10 lat posługują już w parafiach diecezji sosnowieckiej. Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej świętowali swój pierwszy, mały jubileusz podczas adwentowego dnia skupienia, który odbył się 9 grudnia w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wysokiej (dekanat w Łazach). W wydarzeniu wzięło udział 42 mężczyzn.

Dzień skupienia rozpoczął się od wspólnej Eucharystii pod przewodnictwem ks. Marcina Lecha, moderatora diecezjalnego szafarzy nadzwyczajnych Komunii Świętej.

- W Diecezji Sosnowieckiej nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej posługują od 2013 roku. Obchodzą więc w tym roku dziesiątą rocznicę swojej posługi. – tłumaczy ks. Lech. - Zgodnie z wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski szafarzami mogą zostać mężczyźni ochrzczeni i bierzmowani, w wieku między 25. a 65. rokiem życia, którzy są właściwie przygotowani do posługi, a także cieszą się dobrą opinią wiernych i duszpasterzy w swojej parafii.

Co ważne, nie można "produkować" nadzwyczajnych szafarzy w liczbie zbyt dużej dla danej parafii. Mianuje się ich tylko wtedy, gdy zachodzi wyraźna i uzasadniona potrzeba – przypomina moderator diecezjalny szafarzy nadzwyczajnych.


Szafarze z najdłuższym, 10-letnim stażem służby

Podczas dnia skupienia jego uczestnicy mieli okazję do osobistej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. Mogli również skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Okazją do integracji, rozmowy i wymiany doświadczeń był wspólny obiad.

Jak zawsze ważnym punktem programu dni skupienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej jest konferencja formacyjna. Tym razem gościem wydarzenia był ks. Tomasz Smalcerz, wiceoficjał Sądu Biskupiego w Sosnowcu.

Ks. Smalcerz zwrócił uwagę, że posługa szafarzy nadzwyczajnych jest odkrywaniem swojej obecności we wspólnocie Kościoła.

- Drodzy Szafarze Nadzwyczajni, jesteście częścią tej całej Komunii, którą jest Eucharystia, której my posługujemy, będąc we wspólnocie z Chrystusem Panem. Wasza posługa „dawania Komunii”, „rozdzielania Komunii” nie wypływa z jakiegoś szczególnego przywileju lub zajmowanego wyjątkowego miejsca w prezbiterium. Ona wynika z tego, że Komunia jest służbą, jest dawaniem siebie. To wypełnianie słów Chrystusa ”Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10, 8). – podkreślił kapłan.

Wiceoficjał Sądu Biskupiego przypomniał również najważniejsze przesłanie dokumentu Stolicy Apostolskiej, ustanawiającego misję szafarzy nadzwyczajnych. 

Instrukcja ówczesnej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów "Immensae caritatis" na temat ułatwień w przyjmowaniu komunii sakramentalnej została wydana 20 stycznia 1973 roku. Stolica Apostolska dopuszcza w niej posługę szafarzy nadzwyczajnych pod konkretnymi warunkami: mogą rozdzielać Komunię Świętą gdy nie ma kapłana, diakona i akolity lub gdy wymienieni nie mogą udzielać Komunii z powodu wykonywania innej posługi duszpasterskiej, braku zdrowia lub starości. Trzecią okolicznością, którą się dopuszcza to ta, gdy liczba wiernych przystępujących do Komunii jest tak wielka, że odprawianie Mszy lub rozdzielanie Eucharystii poza Mszą zbytnio by się przeciągnęło.

We wszystkich diecezjach grono szafarzy nadzwyczajnych rośnie w liczbę. Warto jednak pamiętać, że decyzja mężczyzny o przyjęciu na siebie tego zadania wiąże się z konkretnymi zobowiązaniami formacyjnymi.

- Samo mianowanie szafarzem nie kończy przygotowań, które kandydaci winni przejść zanim zostaną pobłogosławieni przez biskupa. Czterokrotnie w ciągu roku odbywa się formacja permanentna. Wyraża ona komunię (czyli jedność) z biskupem i diecezją, w której posługują, a także pomaga właściwie pełnić służbę, zaznajamiając z zasadami liturgii, prawa kanonicznego i duszpasterstwem. Jest także warunkiem, który pozwala, aby nadzwyczajny szafarz mógł w pełni prawa pełnić nadal swoją posługę w naszej diecezji - posługa szafarza bowiem nie jest czymś niezbywalnym (jak sakrament) lub danym na zawsze, ale jest pełniona z mandatu Kościoła. – przypomina ks. Marcin Lech.

Grono wszystkich szafarzy nadzwyczajnych Komunii Świętej w diecezji sosnowieckiej liczy obecnie 60 mężczyzn, którzy posługują w 35 parafiach lub wspólnotach duszpasterskich.

tekst: ks. Przemysław Lech
zdjecia: Tomasz Szatan

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.