Koncert z okazji 120-lecia chóru katedralnego Lutnia

Data dodania: 2024.01.14

Chór katedralny „Lutnia” specjalnym, jubileuszowym koncertem rozpoczął 120 rok swojej nieprzerwanej działalności.

Chór został założony w 1904 r. przez ks. Dominika Rocha Milberta, pierwszego proboszcza, już po 5 latach od czasu ustanowienia parafii Wniebowzięcia NMP. Był to czas, gdy Sosnowiec znajdował się pod zaborem rosyjskim. Przez większość swojego istnienia był to chór parafialny. Sytuacja ta uległa zmianie dopiero po utworzeniu diecezji sosnowieckiej.

Koncert poprowadziła Elżbieta Konieczna-Ćwierk, a dyrygował - Paweł Koch, będący obecnie siódmym chórmistrzem od czasu powstania „Lutni”. W tym czasie śpiewacy wykonali takie kolędy, jak Adeste Fideles, W żłobie leży, W Wyfłejemi narodywsia, Zaśpiewam Jezuskowi, Jezu, śliczny kwiecie i Gdy się Chrystus rodzi.

tekst i zdjęcia: Mikołaj Wójtowicz