Seminarium: młodzi wzięli udział w rekolekcjach

Data dodania: 2024.02.27

W dniach 23-25 lutego wspólnota Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie była organizatorem rekolekcji dla młodzieży męskiej. Podczas całego weekendu uczestnikom towarzyszyło hasło „Świętymi bądźcie”, które było głównym tematem rekolekcji.

Miniony weekend był dla uczestników miejscem zatrzymania się od zgiełku codzienności i czasem spotkania z Bogiem. Uczestnicy podczas rekolekcji poznawali kerygmat, czyli podstawowe prawdy w życiu chrześcijanina. Odkrywali oni w swoim życiu, że Bóg kocha każdego z nich oraz jak bardzo ważna jest wspólnota w życiu każdego człowieka. Rekolekcje miały także dla nich charakter rozeznania swojego powołania, gdyż Pan Bóg powołuje każdego z nas.

Podczas weekendu uczestnicy mogli też poznać codzienne życie seminaryjne, czy spotkać się z klerykami na wspólnych rozmowach. Mieli także okazję zawiązać wspólnotę miedzy sobą przez integrację oraz spotkania w małych grupach.

Najważniejszymi wydarzeniami weekendu była sobotnia adoracja Najświętszego Sakramentu, przygotowana przez seminarzystów. Centralnym punktem niedzieli była Eucharystia przeżywana wraz ze wspólnotą seminaryjną. Msza Święta była koncelebrowana przez księży przełożonych, a homilię wygłosił ks. Andrzej Nackowski, wicerektor Seminarium.

Podczas homilii ksiądz wicerektor ukazał uczestnikom jak bardzo ważne jest zaufanie Bogu w życiu codziennym:

- Bóg udziela Abrahamowi ostatniej lekcji. Ten który wołał wyjdź z Ur, ten który powtarzał wyjdź z Betel teraz jakby już nie szeptał ale krzyczał: wyjdź ze swojego serca!  Oddaj mi wszystko! Spójrz na spełnione obietnice i zobacz kto je wypełnił. Zobacz że Ja sam jestem obietnicą! Jeśli przyjmiesz tę obietnicę znajdziesz w niej wszystko. mówił ks. Nackowski.

Na zakończenie kazania zadał uczestnikom bardzo ważne pytanie:

„Boże zaproszenie pozostaje aktualne. Nie raz doświadczycie tego głosu wołającego by pójść dalej. Pan będzie pytał: jeśli ja pójdę z Tobą czy to Cię zadowoli? Czy usłyszy chociaż jedno Tak?”

Świadectwem po rekolekcjach pragnął się podzielić jeden z uczestników:

Głównym powodem dla którego przyjechałem na rekolekcje powołaniowe była chęć odpoczynku od codzienności i pogłębienie relacji z Panem Bogiem, powiedziałbym nawet, że wbrew nazwie rekolekcji nie szukałem swojego powołania, jestem pewien, że kiedy będzie trzeba Pan Bóg powie mi, gdzie mnie potrzebuje.

Przez czas tych niecałych trzech dni mogłem zobaczyć jakim miejscem jest seminarium, poznać nowych ludzi, spotkać tych, za którymi tęskniłem oraz dalej odkrywać miłość, jaką darzy mnie Bóg. Mogłem odkrywać tą miłość przez ludzi, ich czyny czy słowa których mogłem doświadczyć czy też przez bardziej bezpośrednie spotkania z Bogiem jak modlitwa czy eucharystia, które po prostu upewniały mnie, że jestem na dobrej drodze, że chcę by po prostu On decydował we wszystkim, a moją jedyną decyzją było po prostu poddanie się Mu.

Piotr, uczestnik z diecezji sosnowieckiej

tekst: kl. Jacek Sroka
zdjęcia: kl. Mikołaj Wręczycki