Olkusz: Droga Krzyżowa ulicami miasta

Data dodania: 2024.03.24

22.03.2024, w piątek, po Mszy świętej odprawianej o godzinie 18.00, wyruszyła z Bazyliki pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu Droga Krzyżowa ulicami miasta. Trasa Drogi Krzyżowej poprowadziła w kierunku cmentarza i powrót był ulicami Sławkowską oraz Mickiewicza.

W tym czasie odprawiona została Droga Krzyżowa w Bazylice po Mszy św. wieczornej dla tych osób, które co tydzień uczestniczyły w tym Nabożeństwie, a z racji wieku czy innych przeszkód, nie mogły być na Drodze ulicami miasta. Liczny i modlitewny udział wiernych w tym nabożeństwie Męki Pańskiej na ulicach Olkusza pokazał moc żywej wiary, tętniącej w tej parafialnej wspólnocie. Pomocą podczas Drogi Krzyżowej służyły Ochotnicze Straże Pożarne z Olkusza i Żurady, a także Policja i Straż Miejska.

Duży drewniany Krzyż pomiędzy stacjami Drogi Krzyżowej, oprócz strażaków, nieśli, kolejno: ojcowie, członkowie Żywego Różańca, mamy, Liturgiczna Służba Ołtarza, kapłani, członkowie Domowego Kościoła, babcie, dziadkowie, siostry zakonne i razem z nimi członkowie parafialnego zespołu Caritas, Członkowie różnych wspólnot parafii, a na koniec, przez dwie stacje, osoby, które nie niosły jeszcze Krzyża, a chciały ponieść - i ci wierni wnieśli Krzyż na plac przykościelny, gdzie nastąpiło zakończenie Drogi Krzyżowej, błogosławieństwo końcowe udzielone przez ks. Mieczysława Miarkę – proboszcza parafii - oraz wspólne odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego.

Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim za udział w tym Nabożeństwie, a zwłaszcza osobom zaangażowanym w jego przygotowanie, przeprowadzenie i bezpieczeństwo; Ochotniczej Straży Pożarnej z Olkusza i Żurady, Służbie Liturgicznej Ołtarza, kapłanom, siostrom zakonnym, panu organiście Maciejowi Semla za prowadzenie śpiewu, za wspólną modlitwę, Policji, również i Straży Miejskiej, a także wszystkim angażującym się na różne sposoby w Drogę Krzyżową – jak np. w czytanie rozważań czy niesienie Krzyża.

tekst i zdjęcia: Tomasz Wilczyński