Olkusz: Tydzień Biblijny w Bazylice

Data dodania: 2024.04.21

14 kwietnia 2024r., w Niedzielę Biblijną, rozpoczął się XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod patronatem Dzieła Biblijnego im. Świętego Jana Pawła II. Parafia przy Bazylice pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu, jak co roku, włączyła się w to przeżywanie spotkania ze Słowem Bożym. Od 14 do 20 kwietnia codziennie po Mszy św. wieczornej czytano 1-szą Księgę Samuela. Każdy rozdział inna osoba. Rozpoczął proboszcz miejsca - ks. Mieczysław Miarka, a następnie czytali członkowie Domowego Kościoła, Żywego Różańca, wspólnoty Kol 3,2-3, Liturgicznej Służby Ołtarza, uczniowie I LO w Olkuszu i inni parafianie. Umacniające, budujące i naświetlające głębszy sens biblijnych treści krótkie konferencje po przeczytanych tekstach głosił ks. Grzegorz Woszczek - organizator Tygodnia Biblijnego w parafii.

- Dziękuję wszystkim, którzy pod opieką ks. Grzegorza Woszczka pięknie przeżywali Tydzień Biblijny w naszej parafii. Spotkanie ze Słowem Bożym stanowi jedną z podstaw naszej pobożności. Dlatego zachęcamy do regularnej lektury Pisma Świętego - powiedział ks. Mieczysław Miarka, proboszcz.

Ks. Grzegorz Woszczek zauważył, że Tydzień Biblijny udało się zorganizować już po raz czwarty.

- W tym roku sięgnęliśmy do 1 Księgi Samuela, w której znajdujemy kilka kluczowych postaci. Anna, Samuel, Dawid to wzory konsultowania wszystkiego z Bogiem na modlitwie. Próbowaliśmy z nich choćby trochę zaczerpnąć dla własnego rozwoju duchowego. Natomiast Saul jest dla nas przestrogą, ponieważ w jego życiu przez brak łączności z Bogiem, grzech pociągał kolejny grzech, tym samym prowadząc do całkowitego jego upadku, włącznie z odrzuceniem go jako króla Izraela. Bardzo dziękuję za tyle chętnych osób do proklamowania Słowa Bożego - powiedział ks. Grzegorz Woszczek.

Świadectwo uczestnika
Zbigniewa Kudlika:

Jestem wdzięczny Panu Bogu za to, że z inicjatywy Księdza Grzegorza Woszczka, po raz kolejny w naszej Parafii  pojawiła się okazja do szerszego poznania Pisma Świętego podczas Tygodnia Biblijnego.

Czytana w tym roku i omawiana przez księdza Grzegorza 1 Księga Samuela pokazała mi, że Pan Bóg błogosławi ludziom, którzy pozostają z Nim w nieustannej relacji, jaką jest modlitwa. Uświadomiłem sobie, jak ważne jest konsultowanie z Bogiem wszystkich swoich decyzji. Zrozumiałem, że Bóg w ten sposób chce nas ochraniać przed złem i bezpiecznie prowadzić.

Jeśli będziemy bazować jedynie na swoich możliwościach i siłach, będziemy w życiu błądzili jak we mgle i poniesiemy klęskę, zaprzepaszczając wszystko to, co otrzymaliśmy od Boga. Jeśli zaś zaufamy bezgranicznie Bogu, tak jak Dawid pokonamy Goliata, mimo że po ludzku będzie wydawało się to nieraz niemożliwe.

Z 1 Księgi Samuela wybrzmiała bezcenna i umacniająca mnie nauka. Mam nadzieję, że więcej osób odkryje prawdziwą wartość Pisma Świętego i zainteresowanie Tygodniem Biblijnym w naszej Parafii w przyszłości znacznie wzrośnie.

teksty zebrał ks. Grzegorz Woszczek
oprac. tekstu i zdj. Tomasz Wilczyński