Diecezjalny konkurs plastyczny "Jestem w Kościele"

Data dodania: 2024.04.23

DIECEZJALNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
„JESTEM W KOŚCIELE”

PATRONAT HONOROWY
bp Artur Ważny - Biskup Sosnowiecki

PATRONAT MEDIALNY
Biuro Prasowe Diecezji Sosnowieckiej
Tygodnik Katolicki „Niedziela” dodatek sosnowiecki

ORGANIZATOR
Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu

ADRESACI
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych kl. I–IV z Diecezji Sosnowieckiej.

CELE KONKURSU
- włączenie dzieci do obchodów I Światowych Dni Dzieci, które zainicjował papież Franciszek;
- poszerzenie wiedzy o Kościele jako wspólnocie wiary;
- pogłębianie świadomości przynależności do wspólnoty Kościoła;
- zachęta do aktywnego uczestnictwa w życiu parafii;
- pogłębienie uczuć religijnych;
- rozwijanie aktywności twórczej i talentów plastycznych;
- kształtowanie wrażliwości uczniów;
- promowanie zdolnych i ambitnych uczniów.

ZASADY KONKURSU
1. Konkurs będzie się odbywał tylko w jednej kategorii: uczniowie klas I–IV szkoły podstawowej.
2. Konkurs ma charakter dwuetapowy:
- etap szkolny;
- etap diecezjalny.
3. Etap szkolny:
a) powinien zostać przeprowadzony przez katechetów w wybranym przez nich terminie, uzgodnionym z dyrektorem placówki oświatowej do 10 maja br.;
b) uczestnicy wykonują w szkole pod nadzorem katechety pracę plastyczną nawiązującą do tematu konkursu „Jestem w Kościele”;
c) format pracy: A3;
d) technika wykonania: dowolna (rysunek, malarstwo, witraż, wydzieranka, itp.);
e) prace konkursowe muszą być pracami własnymi, samodzielnymi, wykonanymi na miejscu w czasie trwania eliminacji konkursowych (pracy nie można wykonać w domu);
f) każdy uczestnik może wykonać tylko jedną pracę;
g) po wykonaniu pracy Szkolna Komisja Konkursowa, powołana przez katechetę, dokonuje oceny prac – nie później niż do 13 maja br. Pięć najwyżej ocenionych prac weźmie udział
w etapie diecezjalnym;
h) prace należy dostarczyć osobiście lub przesłać za pośrednictwem poczty tradycyjnej (przesyłka priorytetowa) do dnia 18 maja 2024 roku (liczy się data stempla pocztowego) na adres:
Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, ul. Gospodarcza 14a, 41-214 Sosnowiec;
i) prace dostarczane po wyznaczonym przez organizatora terminie nie będą oceniane;
j) prace uczestników przesyłają katecheci lub nauczyciele;
h) wykonane podczas konkursu prace mogą zostać przedstawione podczas wystawy w szkole lub parafii.
4. Etap diecezjalny:
Nadesłane prace zostaną ocenione przez Diecezjalną Komisję Konkursową powołaną przez organizatora do dnia 24 maja 2024 r.
5. Zgłoszenie pracy do konkursu jest równoznaczne z nieodpłatnym przeniesieniem prawa do dysponowania pracą, w tym do jej udostępniania i rozpowszechniania na organizatora konkursu.
6. Prace niespełniające zasad niniejszego regulaminu nie będą brane pod uwagę w konkursie.
7. Wraz z nadesłanymi na etap diecezjalny pracami należy przesłać następujące dokumenty:
1.1. kartę zgłoszenia tj. załącznik nr 1 do regulaminu;
1.2. skan klauzuli zawierającej zgodę na przetwarzanie danych osobowych, której wzór stanowi załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu, wraz z datą
i własnoręcznym podpisem przedstawiciela ustawowego uczestnika konkursu. Oświadczenie to stanowi jednocześnie zgodę na udział podopiecznego
w konkursie oraz akceptację regulaminu konkursu;
1.3. oświadczenie dotyczące praw autorskich do dzieła, wzór którego stanowi załącznik nr 3 do niniejszego regulaminu, wraz z datą i własnoręcznym podpisem przedstawiciela ustawowego uczestnika konkursu. Oświadczenie powinno być zawarte w pliku tekstowym (format PDF zeskanowany z datą i własnoręcznym podpisem).

OCENA PRAC KONKURSOWYCH
1. Szkolna i Diecezjalna Komisja Konkursowa będzie oceniać:
a. zgodność pracy z tematem i trafność jego ujęcia;
b. estetyka wykonania;
c. oryginalność i pomysłowość;
d. walory artystyczne takie jak kompozycja, gama kolorystyczna, technika wykonania;
e. stopień trudności wykonania.
2. Decyzja komisji odnośnie do wyników konkursu jest ostateczna i nieodwołalna.

OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU
1. Ogłoszenie wyników etapu diecezjalnego konkursu odbędzie się w niedzielę
2 czerwca 2024 r. w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Sosnowcu, ul. Gospodarcza 14. Zapraszamy wszystkich uczestników z rodzicami i katechetami na Mszę św. o godz. 11:00, po której rozstrzygniemy konkurs i rozdamy nagrody.
2. Lista nagrodzonych i wyróżnionych osób oraz ich prace konkursowe zostaną po
26 maja br. opublikowane na stronie Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej
w Sosnowcu https://www.katecheza.sosnowiec.pl/

NAGRODY
1. Organizator konkursu przyzna w etapie diecezjalnym nagrody główne za zajęcie pięciu pierwszych miejsc.
2. Organizator nie wyklucza możliwości przyznania nagród ex aequo oraz wyróżnień.
3. Wszyscy uczestnicy etapu diecezjalnego konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy.

POSTANOWIENIA OGÓLNE
1. Niniejszy regulamin jest jedynym i wyłącznym dokumentem określającym zasady
i warunki przeprowadzenia konkursu.
2. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za zagubione, niekompletne, uszkodzone lub opóźnione zgłoszenia do konkursu.
3. Koszty przygotowania pracy konkursowej ponosi wyłącznie uczestnik konkursu.
4. W uzasadnionych przypadkach organizator zastrzega sobie prawo zmian
w regulaminie.
5. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za naruszenie praw autorskich osób trzecich
przez autora pracy zgłoszonej do konkursu.
6. Ewentualne spory między organizatorem a uczestnikiem konkursu zostaną rozstrzygnięte polubownie.
7. Administratorem Państwa danych osobowych jest Diecezja Sosnowiecka, ul. Wawel 19, 41-200 Sosnowiec.
8. Prace konkursowe przechodzą na własność organizatorów.
9. Uczestnikom konkursu nie przysługuje żadne wynagrodzenie z tytułu nadesłania
i publikowania prac.
10. Kwestie nieobjęte niniejszym regulaminem rozstrzyga organizator konkursu.

Załączniki do regulaminu (karta zgłoszeniowa, klauzula informacyjna, oświadczenie o prawach autorskich) można pobrać TUTAJ.

ks. Michał Borda
dyrektor Wydziału Katechetycznego