Ochrona małoletnich w diecezji - nowe decyzje

Data dodania: 2024.05.29

Bp Artur Ważny rozszerzył grono osób zajmujących się ochroną małoletnich

Stworzenie biura delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży poprzez włączenie do niego siostry zakonnej i świeckiej psycholog oraz powołanie diecezjalnego zespołu ds. prewencji to jedne z pierwszych decyzji bp Artura Ważnego jako biskupa sosnowieckiego. Poszerzenie wspomnianych zespołów oraz ich wzajemna współpraca mają na celu podnoszenie standardów ochrony małoletnich w diecezji m.in. w związku z wejściem w życie tzw. „ustawy Kamilka”.


Watykański dokument Vos estis lux mundi („Wy jesteście światłem świata”) z 2019 r. oraz jego aktualizacja z 2023 r. wprowadził jednolite zasady związane z procedowaniem przypadków nadużyć seksualnych w Kościele. W tym kontekście szczególnie ważnym ogniwem łańcucha pomocy skrzywdzonym są diecezjalni delegaci ds. ochrony dzieci i młodzieży, którzy jako pierwsi przyjmują zgłoszenia o nadużyciach wobec nieletnich.


ks. Rafał Pietruszka, s. Fidelis oraz Anna Chlebica

Decyzją bp Artura Ważnego, oprócz dotychczasowego delegata – ks. Rafała Pietruszki, psychologa i psychoterapeuty, zostały powołane dwie nowe delegatki do przyjmowania zgłoszeń: s. Fidelis (Katarzyna Miazga), karmelitanka, psycholog i psychoterapeutka oraz Anna Chlebica, świecka psycholog. Osoby szukające pomocy w dziedzinie ochrony małoletnich mają teraz szerszy wybór delegatów, do których mogą się zgłosić, obdarzając ich zaufaniem.

- Temat nadużyć z uwzględnieniem nadużyć we wspólnocie Kościoła nie jest dla mnie obcy, natomiast nowa będzie dla mnie posługa delegata ds. zgłoszeń w Diecezji – mówi s. FidelisPomimo całego ciężaru tej problematyki dziś mam w sobie przede wszystkim radość związaną ze zdecydowanymi krokami podejmowanymi przez Księdza Biskupa. Cieszy mnie też postawienie na pracę zespołową. Nikt w Kościele, w jakiejkolwiek posłudze, nie może być wolnym strzelcem. Współpraca, współodpowiedzialność i wzajemne wsparcie dają ogromne możliwości. W Diecezji Sosnowieckiej przeżyłam już prawie 20 lat i jest to mój Kościół – chcę tutaj służyć tak, jak potrafię. Dlatego nie miałam wątpliwości, co odpowiedzieć na prośbę Księdza Biskupa i moi przełożeni w Zgromadzeniu również, za co jestem wdzięczna.podkreśla siostra-psycholog, od 15 lat pracująca w Diecezjalnym Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu.


Biuro ds. ochrony dzieci i młodzieży w diecezji sosnowieckiej

Biskup sosnowiecki powołał również do istnienia diecezjalny zespół ds. prewencji. Głównym zadaniem tego gremium będzie przeprowadzenie we wszystkich parafiach szkoleń w zakresie wprowadzania najnowszych standardów ochrony małoletnich i polityki ochrony małoletnich.

W skład zespołu weszli: ks. Maciej Gaik – prawnik kanonista, delegat ds. prewencji; ks. Rafał Pietruszka - delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży; ks. Paweł Krawczyk - prefekt seminarium duchownego; Irmina Matyszkiewicz – świecka pedagog oraz s. Anawim Strzelczyk, karmelitanka, pedagog.

- Tworząc nasz zespół, szczególnie zależało mi na jak najszerszym doborze ekspertów, zarówno pod względem merytorycznym, jak i stanu życia - tłumaczy ks. Maciej Gaik. - Stąd w zespole znajdują się kapłani, pedagog i siostra zakonna. Chcemy w sposób bardzo poważny i profesjonalny zatroszczyć się o wiernych naszej diecezji, zwłaszcza tych najmniejszych. Zależy nam na tym, by parafie były środowiskami jak najbezpieczniejszymi dla dzieci, młodzieży i bezbronnych dorosłych. Dlatego w naszej diecezji zostaną przeprowadzone szkolenia różnych grup związanych z duszpasterstwem parafialnym. – zapowiada delegat ds. prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży w diecezji sosnowieckiej.


diecezjalny zespół ds. prewencji w zakresie ochrony małoletnich

Jak dodaje, wszyscy proboszczowie odbędą stosowne szkolenia związane z tzw. „ustawą Kamilka” jeszcze przed wakacjami.

- Proboszczowie otrzymają nie tylko odpowiednio przygotowane i dostosowane do lokalnych warunków standardy ochrony dzieci, ale także zostaną przeszkoleni w zakresie tworzenia bezpiecznego środowiska parafialnego, sposobów reagowania na różnego rodzaju krzywdę i przemoc, a także zapewnienia opieki i wsparcia osobom skrzywdzonym. – wyjaśnia ks. Maciej Gaik.


zespół ds. prewencji - spotkanie robocze

Nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nazywana potocznie „ustawą Kamilka” weszła w życie 15 lutego br. Jej postanowienia dotyczą wszystkich organizacji o charakterze szkolno-wychowawczym, które mają kontakt z dziećmi. Wprowadzone przez ustawę standardy ochrony małoletnich obejmują m.in. weryfikację personelu, ustalają kodeks bezpiecznych relacji z dziećmi oraz plan działań w przypadku pojawienia się nadużyć.

Wprowadzenie powyższych standardów zacznie być egzekwowane prawem od 15 sierpnia br.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.