Caritas: schronisko dla bezdomnych prosi o wsparcie

Data dodania: 2024.07.06

Caritas Diecezji Sosnowieckiej prowadzi w Będzinie schronisko dla bezdomnych. Z powodu coraz wyższych rachunków za energię elektryczną obiekt został wyposażony w panele fotowoltaiczne. Koszt systemu fotowoltaicznego został wyceniony na 77.121 zł. Udało nam się już pozyskać dotacje i dofinansowania w kwocie 40.000 zł, brakuje jeszcze 37.121 zł.

Budynek, w którym mieści się instytucja w Będzinie – Łagiszy powstał w latach 60- tych XX wieku na potrzeby Elektrowni – Łagisza, służył jako hotel robotniczy. Schronisko dla bezdomnych w tym budynku jest prowadzone od 1994 r. Placówka dysponuje 50 miejscami dla osób będących kryzysie bezdomności, sanitariatami oraz świetlicą terapeutyczną, w której prowadzone są kursy i terapie.

Rocznie zapewniamy podstawowe potrzeby ok. 85 osobom bezdomnym przebywającym w placówce. Mieszkańcy domu mają zapewnione trzy posiłki dziennie, w tym jeden gorący, dostęp do urządzeń sanitarnych i podstawowych środków czystości i higieny. W najbliższym otoczeniu budynku zostały nasadzone drzewa iglaste sosny, świerki a także na działkach sąsiadujących brzozy i topole, które w okresie letnim dawały cień mieszkańcom. Niestety, zbyt bliskie nasadzenie od budynku spowodowało zniszczenie poszycia dachu. Wchodzące konary oraz zalegające liście i igły na dachu spowodowały uszkodzenie poszycia dachu, pojawienie się wilgoci w pokojach, nad którymi cały czas zalegały liście i igły. Uszkodzenia były na tyle duże i poważne, że zaistniała konieczność wymiany całego poszycia dachowego. Dzięki ludziom dobrej woli, ciężkiej pracy oraz zebranym środkom udało nam się w  ostatnich dniach zakończyć remont poszycia dachowego. Placówka nie czerpie korzyści materialnych z prowadzenia Schroniska.

Środki otrzymane na utrzymania każdej osoby będącej w kryzysie bezdomności przeznaczona są na: wyżywienie, środki czystości, opłacenie wszystkich rachunków (energii elektrycznej, ciepłej wody, ogrzewania itp.) oraz na wynagrodzenie dla personelu schroniska.

Gdyby ktoś chciał nas wesprzeć, można to uczynić poprzez portal zrzutka. Wystarczy kliknąć tutaj.

Za wszelką życzliwość składamy serdeczne Bóg zapłać.

Agnieszka Kamińska
Caritas Diecezji Sosnowieckiej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.