100-lecie parafii w Jaworznie-Jeleniu
13 września Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przewodniczył Mszy św. odpustowej w parafii Świętego Krzyża w Jaworznie-Jeleniu. Okazja była ku temu szczególna, bowiem 1 września 2014 roku parafia przeżywała 100. rocznicę powstania. Uroczysta Msza św. wieńczyła roczny obchód tej wyjątkowej rocznicy.
"Nasz parafialny jubileusz to dowód, że poważnie traktujemy zobowiązania "wiary ojców nie utracę, przodkom moim wstydu nie przyniosę". Setna rocznica powstania parafii jest wyjątkową okazją, do pokazania , że ta wspólnota jest nadal żywa. Że parafia to nie tylko budynek kościoła, to nie tylko księża, ale wszyscy mieszkańcy parafii. Że jesteśmy ludźmi wiary naśladującymi swoich rodziców i przodków" - mówił w słowie wstępu ks. Janusz Glanowski, proboszcz parafii.
W homilii Ksiądz Biskup zwracał uwagę, że naród polski ma krótką pamięć, jeśli chodzi o dobrodziejstwa otrzymane z ręki Boga. Upodabnia nas to do szemrzącego po wyjściu z Egiptu narodu wybranego. Opisując historię wywyższenia na pustyni węża przez Mojżesza zwracał uwagę, że początkiem tragedii Izraelitów był brak cierpliwości. "Co robię, aby być cierpliwy, aby w pokorze znosić przeciwności? W Biblii cierpliwość wymieniana jest jako owoc Ducha Świętego – czy modlę się o nią?" – namawiał do rachunku sumienia Biskup. Zwracał uwagę, że wobec kary za butę i szemranie naród wybrany udał się do Mojżesza. "Czy ja zwracam się do innych z prośbą o modlitwę? Czy kiedykolwiek zamówiłem za siebie Mszę św., by kapłan modlił się za mnie?" – pytał hierarcha dodając, że w obliczu tragedii nie można liczyć na własne siły, ale "zawrzeć pakt z niebem" licząc na interwencję i pomoc Boga.
Oprawę muzyczną Mszy św. oraz krótki koncert przed i po Eucharystii przygotował zespół "Pielgrzym".
Uroczystość odpustowa trwać będzie także w niedzielę 14 września. Podczas Mszy świętych kazania głosić będzie ks. Stanisław Szyszka, zaś od g. 7 do 16 wokół kościoła odbędzie się (organizowany wspólnie z Domem Kultury w Jeleniu) II Regionalny Jarmark Artystyczny Twórców Sztuki.
Choć parafia powołana została w 1914 roku przez biskupa krakowskiego Adama Sapiehę, historia tutejszego kościoła sięga II połowy XVII wieku, kiedy to hrabia Ludwik Mikołaj Grabiński wydzierżawił od biskupów krakowskich wieś Jeleń i wybudował murowaną kaplicę pod wezwaniem Krzyża Świętego. Kaplicę tę konsekrował biskup krakowski Jan Małachowski 5 listopada 1691 roku. Z tego okresu pochodzi zachowany do dziś w świątyni piękny ołtarz główny.
Przy kaplicy stworzony został tzw. fundusz religijny czyli prebenda, która stanowiła podstawę materialną duchownego kaplicy, zwanego prebendarzem. Pierwszym znanym prebendarzem kaplicy biskupiej w Jeleniu był ksiądz Jan Sałaciński. Prebenda w Jeleniu należała do parafii Jaworzno, jednak mieszkańcy wielokrotnie prosili biskupa krakowskiego o utworzenie samodzielnej parafii.
Po jej utworzeniu kaplica okazała się za mała i w latach 1934-54 została znacznie rozbudowana. 5 października 1975 roku kościół w Jeleniu ponownie konsekrował Ksiądz Kardynał Karol Wojtyła.