30 lat Diecezji: Miejsko-Diecezjalna Gala Wdzięczności
Występ Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia uświetnił Miejsko-Diecezjalną Galę Wdzięczności, która odbyła się 14 października w auli Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu. Koncert wpisał się w tegoroczne obchody 30-lecia Diecezji Sosnowieckiej i 120-lecia Miasta Sosnowca.
Na uroczystym wieczorze pojawili się przedstawiciele władz szczebla rządowego i samorządowego, pracownicy służb mundurowych, księża, siostry zakonne, pracownicy struktur diecezjalnych i miejskich oraz mieszkańcy Sosnowca i innych miast Zagłębia.
Gospodarzami wydarzenia był biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak oraz prezydent Sosnowca – Arkadiusz Chęciński. Galę poprowadziła Małgorzata Saniak-Grabowska, aktorka Teatru Zagłębia oraz ks. Paweł Sobierajski, duszpasterz środowisk twórczych w diecezji sosnowieckiej.
- Ten fantastyczny koncert jest dedykowany wam, Szanowni Państwo. Razem z Panem Prezydentem jesteśmy wam wdzięczni za wszelką pomoc, za życzliwość, współpracę, za to dobro, które czynicie zarówno dla Diecezji Sosnowieckiej, jak i dla Miasta Sosnowca. W ten sposób chcieliśmy Państwa uhonorować. Jesteśmy zaszczyceni waszą obecnością na tym dzisiejszym, wyjątkowym wydarzeniu. – powiedział bp Grzegorz Kaszak, witając wszystkich zgromadzonych.
Sosnowiecki ordynariusz przypomniał także, że świętowane jubileusze Miasta i Diecezji mają w tym roku również silny wymiar patriotyczny, związany z 100. rocznicą przyłączenia Śląska do Polski:
- Chcemy dziś wspomnieć tych, którzy kiedyś polegli w obronie Ojczyzny, tych, którzy walczyli o to, aby Śląsk stał się ponownie polski. Wspominamy również naszych rodaków, Zagłębiaków, którzy im podczas powstań pomagali. Im również dedykujemy dzisiejszy koncert – podkreślił bp Kaszak.
Głównym punktem wieczornej gali wdzięczności był występ Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. Grupa wystąpiła w 19-osobowym składzie wokalnym, przy akompaniamencie instrumentalistów: Michała Jakubczaka (fortepian) oraz Ewy Gil-Kobiałki (skrzypce). Zespół wystąpił pod batutą swojej dyrygentki, a zarazem założycielki – Anny Szostak.
Camerata Silesia wykonała najpierw zestaw kilku pieśni z czasów powstań śląskich w opracowaniu Sabiny Meck, m.in. Idą powstańcy, Kajze mi się podzioł mój synocek miły i inne.
W drugiej grupie utworów zebrani mieli okazję wysłuchać utwory z gatunku Negro spiritualis. To pieśni o treści i charakterze religijnym, powstałe w środowisku niewolników afroamerykańskich. Z czasem ten typ muzyki stał się gałęzią amerykańskiej muzyki ludowej, z której wywodzi się blues.
Największe emocje publiczności wywołała ostatnia część koncertu, podczas której Camerata Silesia zaprezentowała znane i lubiane utwory Marka Grechuty i Zbigniewa Wodeckiego, m.in. Niepewność, Świecie nasz, Lubię wracać tam, gdzie byłem już oraz Tak bardzo wierzę w nas.
Nie obyło się bez bisów. Artyści ponownie wykonali piosenkę Lubię wracać tam, gdzie byłem już. Jak zaznaczyła dyrygentka Anna Szostak, nawiązując do tytułu utworu, grupa śpiewaków z Katowic z chęcią powróci do Sosnowca, gdzie została tak gorąco przyjęta przez zagłębiowską publiczność.
tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech