31. rocznica powstania diecezji sosnowieckiej

Data dodania: 2023.03.26

26 marca bp Grzegorz Kaszak przewodniczył Mszy świętej z okazji 31-szej rocznicy powstania diecezji sosnowieckiej. Na Eucharystii obecni byli m.in. posłanka Ewa Malik oraz Wiesław Włodek - wiceprezes Poczty Polskiej.

Zarówno przed, jak i po Mszy przedstawiciele poczty rozdawali pamiątkowe pocztówki wraz ze znaczkiem. Na kartce pocztowej znalazł się fragment polichromii Włodzimierza Tetmajera z sosnowieckiej bazyliki katedralnej.

Kartka pocztowa została także przyniesiona do ołtarza w procesji z darami.

- Wielkie Bóg zapłać Poczcie Polskiej. Dziękujemy, że zechciała spojrzeć na to nasze dziedzictwo narodowe, w szczególny sposób tak bliskie naszemu sercu. To taki prezent, który nam poczta w 31 rocznicę powstania diecezji sprawiła. Proszę przekazać do Warszawy wyrazy szacunku i podziękowania wszystkim pracownikom Poczty Polskiej - powiedział bp Grzegorz.

Msza była sprawowana w intencji diecezji sosnowieckiej.

- Dokładnie wczoraj, w sobotę minęło 31 lat, jak 25 marca 1992 r. kiedy to z woli świętego Jana Pawła II została powołana nasza sosnowiecka diecezja, a kościołem - matką wszystkich kościołów została ta bazylika pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - mówił ks. Dariusz Piasecki, który głosił nauki w czasie trwających rekolekcji wielkopostnych.

Diecezja sosnowiecka została powołana do istnienia papieską bullą Totus Tuus Poloniae Populus. Jako diecezja sufragalna wydzielona terytorialnie z diecezji częstochowskiej, kieleckiej i krakowskiej została przydzielona do metropolii częstochowskiej.

Mikołaj Wójtowicz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.