55-lecie koronacji figury NMP Anielskiej w Dąbrowie G.

Data dodania: 2023.05.25

55 lat temu, 19 maja 1968 r., odbyła się koronacja łaskami słynącej figury NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, Dokonali tego Prymas Tysiąclecia kard. S. Wyszyński i metropolita krakowski kard. K. Wojtyła. W tym roku jubileuszowym uroczystościom w Sanktuarium przewodniczył administrator apostolski z Uzbekistanu bp Jerzy Maculewicz OFMConv.          

Cieszę się, że po raz kolejny mogę modlić się razem z wami w tej świątyni, z którą moje osobiste wspomnienia są związane. Dziś Wniebowstąpienie Pańskie. Pan Jezus jak do swoich apostołów i do nas mówi: «Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata».

Pamiętam jak 55 lat temu jak stałem gdzieś w tym miejscu jako 13-letni ministrant i patrzyłem jak kard. Wyszyński i kard. Wojtyła wkładają koronę Jezusowi i Matce Bożej Anielskiej. Nie byłem wysoki, więc musiałem stawać na palcach, aby dokładnie coś zobaczyć. I patrzyłem w górę. Nie miałem pojęcia wtedy jako 13-letni chłopiec, że Pan Bóg mnie pośle do Polski, Włoch, Azji centralnej do Uzbekistanu. Tak wypełniają się słowa Chrystusa – mówił bp Jerzy Maculewicz.

Kult Matki Bożej sięga swymi początkami roku 1897, kiedy to ks. prał. Grzegorz Augustynik intronizował obraz przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem Jezus w otoczeniu aniołów i świętych. Wizerunek ten będący kopią obrazu podarowanego przez parafian z Włoszczowy, gdzie wcześniej pracował, stal się inspiracją do wykonania przez Józefa Proszowskiego okazałego ołtarza z figurą Matki Bożej Królowej Anielskiej.

Przez lata wizerunek odbierał szczególną cześć, czego zwieńczeniem była koronacja łaskami słynącej figury 19 maja 1968 r. przez Prymasa Tysiąclecia kard. S. Wyszyńskiego i metropolitę krakowskiego kard. K. Wojtyłę. Zezwolenie na dokonanie aktu koronacji wydał Ojciec Święty Paweł VI. Warto także dodać, że Matka Boża Anielska od 1957 r. swym  patronatem objęła miasto Dąbrowę Górniczą i nazywana została przez wiernych czcicieli „Matką Zagłębia”.

tekst: ks. Tomasz Zmarzły
zdjęcia: Zbigniew Dzieciątkowski

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.