Anna Kutek laureatką Olimpiady Teologii Katolickiej

Data dodania: 2023.04.18

Anna Kutek z diecezji sosnowieckiej zdobyła tytuł laureata XXXIII Olimpiady Teologii Katolickiej „Bóg jest miłością wyrażoną w Słowie”. Tegoroczny wielki finał XXXIII OTK odbył się w Pelplinie i wzięło w nim udział prawie 120 uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Opiekę nad uczestnikami sprawowali katecheci, a w przypadku naszej reprezentantki – p. Anna Matusewicz.

XXXIII edycja olimpiady przygotowana jest przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz w tym roku diecezję pelplińską. Jak podkreślił ks. Michał Borda – etap szkolny i diecezjalny olimpiady współorganizował Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

W trakcie prawie trzydniowego pobytu, zgromadzona młodzież wraz z opiekunami, mogła uczestniczyć w wielu spotkaniach, występach artystycznych swoich rówieśników, przedstawicieli zespołów ludowych z terenu Kaszub, czy  we wspólnym zwiedzaniu bazyliki katedralnej, dawnego klasztoru cysterskiego, muzeum w Pelplinie oraz zamku krzyżackiego w pobliskim Gniewie.

Wszystkich uczestników olimpiady powitał  biskup pelpliński Ryszard Kasyna, a nad przebiegiem konkursu oraz wszystkich wydarzeń XXXIII OTK czuwał ks. Łukasz Simiński – Pełnomocnik Komitetu Głównego Olimpiady.

Ania Kutek - nasza finalistka i laureatka, na co dzień uczy się w IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu, a jej pasją od kilku lat jest obok teologii również filozofia (Ania jest finalistką etapu centralnego Olimpiady Filozoficznej) oraz historia literatury.

Warto przypomnieć, że dwa lata temu, nasza reprezentantka, zakwalifikowała się do finału XXV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Civitas Christiana”, przed nią również tegoroczne eliminacje!

- Ania to niesamowicie zdolna, pracowita i mądra dziewczyna. Towarzyszenie w drodze jej duchowego wzrostu i inspirowanie do odkrywania coraz to nowych obszarów wiedzy to dla mnie prawdziwy zaszczyt i przyjemność - dodaje p. Anna Matusewicz, nauczycielka religii w IV LO.

Wydział Katechetyczny
w Sosnowcu