Będzin-Syberka: uroczystości religijno-patriotyczne
Bp Grzegorz Kaszak przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny i poległych za jej obronę podczas I i II wojny światowej, powstań, zsyłek i deportacji. Modlitewne spotkanie odbyło się 4 września w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie-Syberce.
Oprawę liturgiczną zapewnili żołnierze z kompanii honorowej 34. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu pod dowództwem ppłk. Grzegorza Gduli. Wojskowi poprowadzili także Apel Poległych i oddali salwę honorową przez Krzyżem katyńskim znajdującym się na frontowej ścianie świątyni. O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Wojska Polskiego.
Wspólnie z Pasterzem Kościoła sosnowieckiego liturgię sprawował ks. Mariusz Karaś – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, ks. Zygmunt Skipirzepa – kustosz sanktuarium i proboszcz będzińskiej parafii, ks. Michał Borda – dyrektor Wydziału Katechetycznego, ks. Andrzej Nackowski – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, ks. dziekan Andrzej Stępień – proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Będzinie i ks. Karol Nędza.
- Spotkaliśmy się dziś z okazji 100. rocznicy przyłączenia ziem Górnego Śląska do Polski, kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pragniemy sprawować tę uroczystą Msze św. w intencji naszej Ojczyzny, za poległych w jej obronie, za powstańców walczących o jej niepodległość, za ofiary tragicznych zsyłek, ofiary łagrów, deportacji ludności polskiej na przestrzeni wieków na daleki Wschód i Syberię. Czynimy to w Będzinie-Syberce, w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu - powiedział ks. Zygmunt Skipirzepa, kustosz sanktuarium.
W homilii bp Grzegorz Kaszak przypomniał heroiczne czyny obrońców naszej Ojczyzny.
- Dzisiaj, w tym niezwykłym miejscu, bo przecież ta świątynia to pierwsze w Polsce Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu, spotykamy się, by w sposób szczególny uczcić naszych bohaterów, a także powspominać i oddać hołd i cześć za tych którzy zostali zesłani na Syberię, tam pracowali, byli katowali, a wielu z nich zginęło - powiedział sosnowiecki ordynariusz.
Przypomniał, że w naszej historii bardzo często bywało tak, że wróg napadał na nasz kraj nie po to, by Polakom ulepszyć życie, ale by z nas uczynić niewolników.
- Przychodziły wojska nieprzyjacielskie na przestrzeni lat by grabić i mordować. Ileż to krzywdy i niesprawiedliwości wycierpiał naród polski! Ale zawsze stawaliśmy do obrony swoich rodzin, granic, dóbr duchowych i kulturowych, które polski geniusz wytworzył. I o tych ofiarach, cierpieniu, heroicznej walce musimy mówić, gdyż pamięć kształtuje naszą tożsamość. Nie żebyśmy chcieli zemsty, my chcemy sprawiedliwości. Pragniemy żyć w pokoju, który buduje się na prawdzie. I o tej prawdzie należy mówić! Na Grobie Nieznanego Żołnierza umieszczony jest napis: „Syberia od 1868 roku” - bo to właśnie w tym roku Konfederacja Barska została rozgromiona i wtedy to po raz pierwszy władze carskie zastosowały straszną, niewspółmierną i niesprawiedliwą karę wobec obrońców naszej ojczyzny. Rozpoczęły się zsyłki na Syberię i tak było przez długie lata - powiedział bp Kaszak.
Na koniec Pasterz Kościoła sosnowieckiego zaapelował – Nigdy więcej wojny. Panie Boże daj nam pokój. Nigdy więcej zsyłek, bo jako naród polski bardzo ucierpieliśmy.
tekst: /bpds
zdjęcia: Dominik Pyrek