Będzin: 30. Festiwal Kolęd i Pastorałek rozpoczęty!

Data dodania: 2024.01.10

Rozpoczęło się wielkie kolędowe Święto! W Będzinie uroczyście zainaugurowano jubileuszową, 30. edycję Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Dwa pierwsze akcenty to dziękczynna Msza św. i Koncerty Inauguracyjne Zespołu "Mazowsze".

Msza św., będąca podziękowaniem za 30 lat trwania największego przeglądu kolęd w Europie, odprawiona została 7 stycznia w kościele św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu. Przewodniczył jej dyrektor Festiwalu, ks. Piotr Pilśniak.

- Miliony bożonarodzeniowych uwielbień, dziękczynień, przebłagań i próśb od 30 lat płyną z Będzina w świat. A to nie wszystko - tyle talentów, zachwytów, wzruszeń, bo to co się dzieje z jednej strony sceny, ma swoje echo z drugiej strony, pośród tłumu melomanów słuchających na żywo i oglądających transmisję przez internetowe łącza na końcu świata (…) ucząc się od nas temperatury Świąt Bożego Narodzenia i bożonarodzeniowego rozmachu, tempa kolęd w rytm polonezów i mazurków, albo tkliwości i serdeczności - mówił w homilii ks. prof. Paweł Sobierajski.

Po Mszy odbył się kolędowy koncert Chóru i Orkiestry Barokowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie pod batutą prof. Teresy Krasowskiej. Wśród występujących artystów byli także Grzegorz Biegas (pianino), Tomasz Bielski (klawesyn i pianino) oraz soliści: Katarzyna Pleśniak (sopran), Ewa Biegas (mezzosopran) i ks. Paweł Sobierajski (baryton).

Kolejnym punktem bogatego festiwalowego programu były aż dwa Koncerty Inauguracyjne. W szczelnie wypełnionej melomanami Będzin Arenie w cudowną podróż po polskim folklorze zabrał widzów Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego. Oba koncerty odbyły się we wtorek, 9 stycznia.

Teraz czas na część konkursową. Do 30. edycji odbywającej się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy zgłosiło się ponad 1200 artystów, którzy startowali w grudniowych eliminacjach.

- Już od czwartku do soboty 135 wykonawców z Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi i Włoch wykona w Będzin Arenie 325 kolęd. Doliczając te, które wybrzmią podczas Koncertu Galowego i te, które już zagrał zespół Mazowsze, prawdopodobnie okaże się, że będziemy mieli jedną kolędę na każdy z 366 dni tego przestępnego, 2024 roku. Słuchając tych kolęd i smakując tego wyjątkowego dania, jakie z Bożą pomocą zgotujemy scenie, można będzie wyposażyć się w cudowny oręż, który pozwoli przetrwać zawirowania codzienności - mówi rzecznik Festiwalu Jarosław Ciszek.

Na przesłuchania finalistów zapraszamy w czwartek 11 stycznia i w piątek 12 stycznia od godz. 9.30 do około 20.00. W sobotę 13 stycznia zapraszamy od 9.00 do 14.00. Harmonogram przesłuchań oraz transmisję na żywo można na stronie www.mfkip.pl.
Festiwal zwieńczy Koncert Galowy, który odbędzie się w niedzielę, 14 stycznia o godz. 16.00 i będzie podsumowaniem nie tylko bieżącej edycji, ale także minionych 30 lat. To zawsze ogromny ładunek pozytywnej energii i prezentacja tego, co w każdej edycji Festiwalu najpiękniejsze.

Serdecznie zachęcamy do kolędowania z uczestnikami Festiwalu i przedłużenia tym samym radości Świąt Bożego Narodzenia!
Darczyńcami Festiwalu są Fundacja Orlen dla Pomorza oraz Fundacja PGNIG im. Ignacego Łukasiewicza.

Organizatorzy MFKiP
Foto: Piotr Wyparło - MFKiP