Będzin: Odpust w Sanktuarium na Syberce

Data dodania: 2023.06.01

31 maja Kościół obchodzi święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. To dzień, kiedy swoją uroczystość odpustową przeżywa wspólnota parafii w Będzinie-Syberce, której kościół jest także Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu.

Mszy świętej odpustowej przewodniczył kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu - ks. Mariusz Karaś, który w zastępstwie bp. Grzegorza Kaszaka udzielił miejscowej młodzieży sakramentu bierzmowania.

Eucharystię koncelebrował ks. Andrzej Stępień - dziekan dekanatu Trójcy Świętej w Będzinie oraz ks. Zygmunt Skipirzepa - proboszcz i kustosz Sanktuarium.

Do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej przystąpiło 160 osób, które zostały przygotowane przez wikariusza - ks. Piotra Janiczka.

Parafia pw. Nawiedzenia NMP w Będzinie-Syberce została ustanowiona 1 kwietnia 1981 r. przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę. Pierwszym proboszczem został ks. Stefan Gibała.

Terytorialnie wydzielona została z parafii pw. Świętej Trójcy i św. Jana Chrzciciela w Będzinie. Po trudach uzyskania pozwolenia na budowę kościoła i innych obiektów kościelnych 7 czerwca 1981 r. biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej Miłosław Kołodziejczyk dokonał poświęcenia krzyża i placu pod budowę świątyni. Po zakończeniu prac budowlanych uroczystego poświęcenia (konsekracji) kościoła 28 maja 2000 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

Decyzją biskupa sosnowieckiego przy kościele parafialnym 24 maja 1997 r. zostało erygowane sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu. Jest to pierwsza w Polsce świątynia-pomnik martyrologii Polaków na Wschodzie.

ks. Przemysław Lech