Będzin: peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników

Data dodania: 2023.03.12

Podczas sobotniej (11.03), Mszy św. wieczornej sprawowanej w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu Będzinie-Syberce pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka, roozpoczęła się peregrynacja Obrazu Najświętszej Maryi Panny, Patronki Robotników i Solidarności.

W słowie Bożym skierowanym do wiernych ks. Marian Duda przypomniał historię wzgórza na Syberce związanego z tajemnicą Nawiedzenia.

- W dniu 8 marca w Jasnogórskiej ikonie Maryja z Jezusem na ręku na plecach będzińskich robotników z Góry Zamkowej, na którym odbiera cześć od siedmiu wieków, po ulicach Będzina przybyła na Wzgórze zwane „Syberką”. Tutaj zaczęły zamieszkiwać w dwudziestym stuleciu Jej dzieci. Jak więc mogła nie być wraz z nimi, jakże miałaby się nie podzielić z nimi swym Synem, który przyszedł, aby ich zbawić.

Ten akt nawiedzenia Maryi powtórzył się na tej górze po tygodniu w dniu 15 marca, kiedy z doliny „Czarnej Przemszy” z parafii św. Jana Chrzciciela obraz został wyniesiony na „Syberkę”. Co się wówczas dokonało? Niejako cudowne pozdrowienie Maryi całego Zagłębia. Wstąpił w nie Boży Duch, który zaczął odnawiać oblicze tej zagłębiowskiej ziemi. Duch odwagi, który kazał nam wołać: „A skądże nam to, że Matka naszego Pana przychodzi do nas? Lecz również zapragnął niejako zatrzymać na stałe Ją i Jej Syna i wołał tysiącznymi głosami: „Chcemy Kościoła na Syberce” - przypomniał kaznodzieja.

I tak po dziś dzień wybrzmiewa radosne Magnificat przez zanoszących modlitwy w murach pierwszego w Polsce Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu.

- Kiedy po raz kolejny przeżywamy peregrynację Ikony Maryi Jasnogórskiej, to odkrywamy wciąż na nowo tę prawdę, że Maryja, dana nam przez Jezusa za Matkę na Kalwarii jest z nami obecna zawsze, a zarazem wciąż na nowo odkrywamy Jej obecność w wydarzeniach naszego życia osobistego, społecznego narodowego. Potrzebujemy wciąż na nowo tych spotkań z Maryją na każdym etapie życia, w różnych okolicznościach. I tak dzisiaj przybliża się do nas Maryja, mówi do każdej i każdego z nas: jestem Matką pracujących, Matką Robotników, Matką Solidarności, tej ludzkiej, tej chrześcijańskiej, tej związkowej, tej narodowej - kontynuował Ks. Duda

Dziękujemy wszystkim młodzieży, pocztom sztandarowym, przedstawicielom wladzy samorządowej oraz zwiazku zawodowego "Solidarność", harcerzom że Związku Drużyn "Unitat" za włączenie się w organizację peregrynacji i wspólną modlitwę w naszej świątyni, przed obliczem Najświętszej Pani.

Michał Fiuk