"Betlejem" pielgrzymowało śladami św. Franciszka

Data dodania: 2023.10.24

Wspólnota "Betelejm" z Jaworzno wzięła udział w pielgrzymce do Włoch śladem św. Franciszka. Wzięło w niej udział 56 osób - 15 piechurów, którzy pokonali drogę z Asyżu do Greccio (w 8 dni) oraz 41 osób w autokarze - mieszkańcy Wspólnoty Betlejem, bp Grzegorz Kaszak, członkowie i przyjaciele Stowarzyszenia "Betlejem". Tytułem do pielgrzymki był jubileusz 800-lecia pierwszej „Żywej Szopki” w Greccio oraz 800-lecia spisania i Reguły św. Franciszka i zatwierdzenia jej przez papieża.

Czujemy się spokrewnieni ze św. Franciszkiem i dlatego postanowiliśmy ruszyć w drogę, nawiedzić franciszkowe miejsca i przeżyć rekolekcje w Greccio. Tekstami, które nas prowadziły w drodze, oprócz oczywiście Ewangelii i czytań dnia były: List Apostolski „Admirabilis signum” i życiorys Franciszka spisany przez jego pierwszego biografa Tomasza z Celano.

Rekolekcje przeżyliśmy w Ośrodku Oasis w Greccio, prowadził je ks. Mirek Tosza, konferencje online wygłosił nam ojciec Andrzej Zając OFM, a z Greccio pojechaliśmy do Fonte Colombo („Źródło Gołębi”) gdzie Franciszek napisał regułę (1223 r.).

- Wielką radością i wsparciem była dla nas obecność bp. Grzegorza Kaszaka, ordynariusza naszej diecezji i naszego przyjaciela - podkreśla ks. Mirosław Tosza. - Ksiądz Biskup uczestniczył w całych rekolekcjach, przewodniczył liturgiom i modlitwie różańcowej oraz tłumaczył z języka włoskiego nie tylko konferencje i przewodników po miejscach świętych, ale również chętnie wspierał nas w prozaicznych sprawach w jadalni i recepcji, gdy potrzebowaliśmy tłumaczenia. Jesteśmy mu bardzo wdzięczni za przyjazd i okazane nam serce. I biskup i jego lud potrzebował spotkania z prostotą, ubóstwem i pokorą św. Franciszka. Ofiarowaliśmy ten czas w intencji naszej diecezji. - tłumaczy ks. Tosza.

Stowarzyszenie "Betlejem"
w Jaworznie