Biskup zaprasza na pielgrzymowanie do Matki

Data dodania: 2019.07.20

LIST BISKUPA SOSNOWIECKIEGO GRZEGORZA KASZAKA
ZAPRASZAJĄCY DO UDZIAŁU W PIESZYCH PIELGRZYMKACH DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ
NA JASNĄ GÓRĘ


Umiłowani Diecezjanie!

Wakacje to czas upragnionego odpoczynku, wytchnienia od codziennych obowiązków i zadań. Wielu z nas wyruszy w podróż, aby odkrywać świat i podziwiać jego piękno. A ponieważ wszystko jest darem Boga, dlatego powinniśmy nieustannie sławić Stwórcę.

„Boga naszego chwalcie, wszystkie ziemie,
daj Mu cześć winną, całe ludzkie plemię,
bo litość Jego nad nami stwierdzona,
a prawda Pańska wiecznie uiszczona” (Ps 117 [116]).

Tak brzmią słowa Psalmu nawołującego wszystkie narody do chwalenia Stwórcy.

Nie ma wątpliwości, że pielgrzymowanie do miejsc świętych jest jedną z możliwości uwielbienia Boga. Taka wyjątkowa okazja wychwalania Stwórcy nadarza się właśnie podczas wakacyjnego pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę do Czarnej Madonny ‒ nieustannie pomagającej nam w różnych potrzebach, cierpliwej, opiekuńczej, wiodącej najlepszymi drogami do zbawienia.

Drodzy Diecezjanie, serdecznie zapraszam Was do pielgrzymowania do naszej Jasnogórskiej Pani. Spróbujmy nasz wakacyjny czas choć w części ofiarować Panu Bogu. Rekolekcje w drodze ‒ bo tak często nazywane jest piesze pielgrzymowanie – doświadczają uczestników na wielu płaszczyznach. Z jednej strony to trud, jednak owocujący otwarciem się na Boga, który poprzez Ducha Świętego potrafi przemienić ludzkie życie. Z drugiej ‒ to czas refleksji nad naszą życiową drogą, którą codziennie kroczymy, umożliwiający każdemu pielgrzymowi spojrzenie z dystansem na otaczającą nas rzeczywistość. To czas modlitwy, słuchania Boga, wyzwalający niezmierzone pokłady dobra, zrozumienia dla drugiego człowieka i wzajemnego szacunku. To także okazja do czynienia pokuty i zadośćuczynienia za popełnione zło.

Hasło naszej tegorocznej pielgrzymki: „W mocy Ducha Świętego” nawiązuje do programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce, opracowanego na lata 2017-2019. Dary Ducha Świętego umacniają nas w chrześcijańskim powołaniu, ponieważ „dopełniają i udoskonalają cnoty tych, którzy je otrzymują”, aby mogli jak najlepiej służyć wspólnocie Kościoła. Najlepszym przykładem oddania i gotowości do wypełniania woli Bożej jest właśnie Maryja. W czasie pielgrzymki będziemy podejmować refleksję nad naszą relacją z Duchem Świętym, będziemy odkrywać i dogłębnie poznawać charyzmaty, czyli nadzwyczajne dary Trzeciej Osoby Trójcy Świętej. W Ewangelii wg św. Jana odnajdujemy następujące słowa Pana Jezusa: „Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem” (J 14,26). Zatem Duch Święty jest naszym wewnętrznym nauczycielem, który prowadzi nas słuszną drogą przez różne życiowe sytuacje, wiedzie do pełnej prawdy.

W chwili Zwiastowania anioł Gabriel powiedział do Maryi: „Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię” (Łk 1,35). Przyjęcie Ducha Świętego w życiu Maryi nie było czymś jednorazowym. Ona właśnie w Duchu przyjmuje Słowo od Boga. To jest bardzo praktyczna podpowiedź dla nas. Patrzmy na Maryję jak na wzór życia w Duchu Świętym. Ewangelista pokazuje, że Maryja jest uczennicą Słowa. Przyjmujemy Słowo jak Maryja wtedy, kiedy słuchamy. Strzeżemy Słowa wówczas, kiedy bierzemy je do swego serca. Maryja jest osobą w drodze. Jeśli mówimy o Niej, że jest Przewodniczką, to chcemy podkreślić, że nie jest tylko drogowskazem, martwym znakiem, lecz osobą, która jako pierwsza zmierza wskazywaną drogą, pierwsza dociera do celu. Tak postępują przewodnicy: nie tylko znają drogę, ale idą nią i prowadzą każdego, kto chce korzystać z ich pomocy. Dlatego Sobór Watykański II mówi o Maryi, że jest „niezawodną nadzieją i pociechą dla pielgrzymującego ludu Boga” (Konstytucja dogmatyczna o Kościele Lumen Gentium, KK 68). Owo wsparcie Maryi sprawia, że chce się wędrować razem z Nią drogą, którą Ona wskazuje.

W tym roku w ramach XXVIII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę wyruszą następujące grupy pielgrzymkowe. Pierwsza ‒ Pielgrzymka Olkuska Diecezji Sosnowieckiej ‒ jak zawsze wyjdzie z trzech miejsc: 8 sierpnia z Będzina i Jaworzna, a 9 sierpnia z Olkusza, by 13 sierpnia dotrzeć do celu. Gromadzi ona przede wszystkim ludzi młodych i tych, którzy pragną przejść dłuższą trasę, a tym samym dłużej doświadczać rekolekcji w drodze. Druga grupa to Pielgrzymka Zagłębiowska. Wyruszy ona z Będzina 23 sierpnia i przybędzie do Częstochowy 25 sierpnia, w przeddzień uroczystości odpustowych. Trzecią grupę stanowią pielgrzymi wychodzący 3 września z Jaworzna jako 220. Piesza Pielgrzymka Jaworznicka na Jasną Górę. Ta jedna z najstarszych pielgrzymek w Polsce nawiedzi jasnogórskie sanktuarium w liturgiczne święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ‒ 8 września.

Ponadto 19 sierpnia z Wolbromia wyjdzie XXXVII Wolbromska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W terminie od 24 do 25 sierpnia przed tron Królowej Polski podążać będą jeszcze dwie grupy pielgrzymkowe, a mianowicie Piesza Pielgrzymka Parafii Targoszyce oraz Siewierska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, które do Częstochowy wejdą razem z Pielgrzymką Zagłębiowską, czyli 25 sierpnia.

Wiele jest w Polsce niezwykłych, świętych miejsc, do których się powraca. Do takich niewątpliwie należy Jasna Góra. Nikt z przybywających tutaj nie wątpi w pomoc Matki Bożej. Każdego, kto tu przywędruje, miejsce to dotyka tak bardzo, że nie potrafi już o nim zapomnieć, bowiem otwiera ono na duchowe doznania i za sprawą Maryi odmienia ludzkie życie. Na Jasnej Górze krzyżują się drogi ludzi ze wszystkich zakątków Polski. A cześć, tak serdecznie i tłumnie oddawana Królowej Polski, potwierdza świętość tego miejsca i wynagradza trud pielgrzymowania wszystkim, którzy przychodzą pokłonić się przed obliczem Jasnogórskiej Pani. Świętość tę podkreślał także Jan Paweł II, mówiąc ileż to razy doświadczał tego, że Matka Boża zwracała swe miłosierne oczy ku troskom człowieka strapionego i wypraszała łaskę rozwiązywania trudnych spraw. Pytał, czy nie doświadczają tego samego pokolenia pielgrzymów, przybywające tu od wielu lat. Pytał i odpowiadał: Z pewnością tak, bo inaczej nie byłoby tego wędrowania.

Drodzy Diecezjanie, kieruję do Was serdeczną prośbę – stawmy się jak najliczniej przed obliczem Czarnej Madonny, dając tym samym świadectwo naszej żywej wiary oraz miłości do Kościoła i Ojczyzny. Niech pątnicze ścieżki wiodą Was bezpiecznie na Jasną Górę, a radość z pielgrzymowania przepełnia Wasze serca.

Wasz Biskup
+ Grzegorz

Sosnowiec, 19 lipca 2019 r.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.